گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مجلس دهم: مصداق زنانه شدن جرم گرفتن دسته‌چک مردان و امضا به نام همسران است

ابوالفضل ابوترابی گفت:جرایم در حال زنانه‌شدن است به عنوان نمونه درخصوص چک، شوهران به اجبار دسته‌چک می‌گیرند و به نام همسرشان امضاء می‌کنند.

1399/03/01
|
09:52

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «زنانه شدن جرایم از اعتیاد تا کلاهبرداری» در تماس تلفنی با ابوالفضل ابوترابی (نماینده مجلس دهم) و ثریا شارقی (مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری تهران) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

ابوالفضل ابوترابی درباره اقدامات مجلس برای تقنین قانون و پیشگیری از وقوع جرم گفت: اولین موضوع مربوط به اصلاح قانون چک بود که 20 درصد از پرونده‌های قوه قضاییه که شامل 18 میلیون پرونده و 90 درصد زندانیان عمد و غیرعمد می‌شود، به چک برمی‌گردد.

ابوترابی ادامه داد: پیش بینی ما این است که تا پایان امسال و زمان عملی شدن آیین نامه و همچنین طراحی نرم‌افزارهایی به این منظور، به شدت چک‌های برگشتی، تأمین خاص یک پرونده، نزاع بر سر چک برگشتی از بین می‌رود. بسیاری از این جرایم در حال زنانه‌شدن است؛ بخصوص در چک شوهران به اجبار دسته‌چک می‌گیرند و به نام همسرشان امضاء می‌کنند و بعد از هزینه کردن در بازار همسرشان به زندان می‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: مشکلی در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم نداریم و ما انتقادها را می‌پذیریم و در 7 سال گذشته این معاونت قانون‌گذار شده و اختیارات خیلی خوبی دارد، اما قوه قضاییه تا این لحظه از این ظرفیت استفاده نکرده و این مربوط به ضعف قوه قضاییه است، نه ضعف قانون‌گذاری.

این نماینده مجلس درخصوص زندان اختصاصی برای زنان توضیح داد: متأسفانه امروز مواد مخدر حربه‌ای شده که از زنان سوء استفاده کنند و وقتی زنان به زندان بیفتند، کودکان آنها می‌خواهند کنار آنها باشند و این معضل بیشتر مربوط به مواد مخدر است.

*یکی از علل افزایش جرم در تهران مهاجرت پذیری در جرایم است

در ادامه ثریا شارقی درباره زنانه شدن جرایم توضیح داد: به همان نسبتی که ما زنان تحصیلکرده و شاغل داریم، زنان آسیب دیده و بزهکار داریم و رشد قابل توجهی داشتند.

شارقی ادامه داد: زنانی که تحصیلکرده هستند معمولاً در حوزه‌ای که در آن تخصص دارند، مرتکب جرم می‌شوند و این جهش ارتکاب جرم در زنان به دلیل اجتماعی‌تر شدن زنان است که هم خوب و هم بد است.

وی افزود: اگر در تهران این جرایم بیشتر شده، سرریز خیلی از مسائل دیگر است و افرادی که نمی‌توانند به لحاظ فرهنگی در شهر خود جرمی انجام دهند، برای شناخته نشدن تهران را انتخاب می‌کنند. یکی از دلایل افزایش جرم در تهران، مهاجرت‌پذیری در جرایم است و آسیب‌ها در تهران هم بیشتر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی