گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

حیدر جهانبخش: قصور شهرداری در صدور پروانه پایان کار برای همه محرز است

نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی درباره شناسنامه فنی و ملکی گفت: قصور شهرداری و شورای شهر در صدور پروانه ساختمان و گواهی پایان کار برای همه محرز است.

1399/03/11
|
15:17

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «از وعده شناسنامه ساختمان تا جولان بساز بندازها» در تماس تلفنی با حیدر جهانبخش (نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی و عضو سازمان نظام مهندسی) و مجتبی بیگدلی (رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و دبیرکل جامعه کارآفرینان اسلامی) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه، جهانبخش درباره شناسنامه فنی و ملکی ساختمان گفت: عنوان دقیق این شناسنامه فنی و ملکی در قانون نظام مهندسی در دو بخش تصریح شده و مثل هویت ساختمان است. مشخصات ثبتی و ملکی هر بنا و ساختمان در آن بیان می‌شود و مشخصات فنی و ملکی نیز شامل فرآیندهای مهندسی و جزئیات فنی است، در آن وجود دارد.

وی افزود: این موضوع در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در آیین‌نامه اجرایی ماده 33 فصل نهم به طور کامل وجود دارد و وظیفه متولیان قانونی در آن مشخص شده و در بند 9-2 مقررات ملی ساختمان به آن اشاره شده است.

نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی یادآوری کرد: امروز واژه بساز بفروش کاربرد ندارد، چون هزینه‌های ساخت ساختمان به قدری بالا رفته که افراد اول می‌فروشند بعد می‌سازند.

جهانبخش تأکید کرد: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان چهار حوزه مشخص را به اعضای سازمان نظام مهندسی محول کرده است 1) طراحی مناسب هر بنا 2) نظارت بر ساخت هر ساختمان 3) ساخت ساختمان توسط مهندسان ذی صلاح 4) خدمات مهندسی در دوره بهره برداری هر ساختمان.

وی گفت: معتقدم چالش‌های مربوط به شناسنامه ملکی از همین‌جا شروع می‌شود، چون زنجیره مسئولیتی و نهادهای ذی ربط در این خصوص را رعایت نمی‌کنیم.

نایب رئیس سابق سازمان نظام مهندسی با اشاره به اینکه بحثی در خصوص اهمیت شناسنامه فنی و ملکی ساختمان وجود ندارد، گفت: در حال حاضر قانون و مصوبه‌های زیادی تصویب و اجرا نشده است و معمولاً مجری ذی صلاح معمار تجربی و کارگر را هم قانون معرفی کرده و قصور شهرداری و شورای شهر در صدور پروانه ساختمان و گواهی پایان کار برای همه محرز است.

جهانبخش یادآوری کرد: در حذف مجری ذی صلاح چند موضوع رخ داده،؛ یکی اینکه شناسنامه فنی و ملکی را به باد فنا دادیم و تنظیم بیمه نامه ساختمان را که سلامت ساختمان را تضمین می‌کند، حذف کردیم و از طرف دیگر زمینه حضور مهندسان در دوره بهره برداری که مبحث 22 مقررات ملی ساختمان است را حذف کردیم.

وی با طرح مثالی گفت: من می‌گویم ساختمانم 7 ریشتر مقاومت دارد، اما معلوم نیست این کجا ثبت شده است، چون مجری، بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه عمر ساختمان را حذف کردیم و این‌ها ریشه در عدم حضور مجریان در مسائل این چنینی دارد.

این عضو سازمان نظام مهندسی خاطرنشان کرد: نگاه سطحی به قانون مشخص می‌کند که 20 سال است که این قانون وجود دارد، اما همچنان ظاهرا هزینه را بالا می‌برد، اما چه اشکالی دارد برای افزایش کیفیت هزینه‌ها بیشتر شود؟

به روش جزایر کومور ساخت‌وساز می‌کنیم!

در ادامه مجتبی بیگدلی درباره شناسنامه فنی ساختمان گفت: در وضعیت فعلی مقوله شناسنامه فنی ساختمان با ساختار موجود خدمات مهندسی در کشور هیچ ارزشی ندارد و هیچ تأثیری روی کیفیت ساختمان ندارد.

وی افزود: هر از چندگاهی متصدیان ساختمانی قوانینی را برای اینکه محملی درست کنند و از کارآفرین و مردم بدون خدمات بهره ببرند، تنظیم می‌کنند.

رئیس انجمن انبوه سازان با اشاره به اینکه روز به روز وضعیت مهندسی کشور و خدمات آن رو به افول است، عنوان کرد: 70 درصد شهرستان بم در زمان قانون نظام مهندسی ساخته شد و در 22 ثانیه همه آن منهدم شد. متأسفانه سازمان نظام مهندسی مسئولیت نمی‌پذیر و به روش‌های جزایر کمور ساخت و ساز می‌کنیم.

بیگدلی یادآوری کرد: اگر فردا یک ساختمان بلندمرتبه دچار مشکل شود، باید دنبال 12 مهندس ساختمان حقیقی و حقوقی باشیم. معمولاً در تمام دنیا مهندس حقیقی کار انجام می‌دهد و شخص حقوقی خدمات ارائه می‌کند.

وی در پایان گفت: در ماده 2، 4 و 5 به نوآوری و فناوری، سریع و ارزان‌سازی و معماری ایرانی-اسلامی اشاره شده و در این 30 سال یک ذره دستورالعمل و نشانه‌های معماری و اجرایی بهتر نشده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی