گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون قضایی رئیس كل دادگستری استان تهران: شبکه ملی اطلاعات بدون اینترنت جهانی کار نمی‌کند

جاویدنیا درباره تفکر غلط نسبت به اینترنت ملی گفت: اساس شبکه ملی اطلاعات این است که بدون ارتباط با اینترنت جهانی نمی‌تواند کارکرد لازم را داشته باشد.

1399/03/20
|
08:13

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «اینترنت ملی و اقتصاد مقاومتی، صرفه‌جویی هشت هزار میلیارد تومانی با راه اندازی اینترنت ملی» با حضور جواد جاوید نیا (معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران) و ابوذر منتظر قائم (کارشناس فضای مجازی) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

جاویدنیا درباره اینترنت و هویت ملی عنوان کرد: من از آن منظری شروع می‌کنم که بعضی از افراد داخلی و جریان‌های معاند خارجی قصد دارند ما را به آن سمت ببرند. شبکه معاند بی‌بی‌سی اخیراً کلیپی را پخش کرد که شبکه ملی اطلاعات را مساوی با فیلترینگ می‌دانست و می‌گفتند از جیب شما برای محدود کردن شما هزینه می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید روشنگر باشیم، افزود: گاهی همین مطلب در کانال‌های داخلی به مخاطب القا می‌شود که شبکه ملی اطلاعات مساوی با فیلترینگ است که کاملاً غلط است. اساس شبکه ملی اطلاعات این است که بدون ارتباط با اینترنت جهانی نمی‌تواند کارکرد لازم را داشته باشد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران درباره علل پیگیری شبکه ملی اطلاعات که بسیاری از کشورهای دنیا دنبال آن هستند، عنوان کرد: فضای مجازی در کنار دیگر فضاهای کشور قرار گرفته و چه بسا وسعت آن گسترده‌تر از فضای فیزیکی شده است.
وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم با این محیط چند کار انجام دهیم که اولی تأمین امنیت اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و قضایی است.

جاویدنیا با بیان اینکه بهترین کار ترسیم واقعیت ماجراست، افزود: اگر به شکل دقیق برای مردم ترسیم شود، نه هیچ ترس و نه هیچ نقطه منفی وجود دارد. بخشی از رسانه ما در اختیار بیگانه قرار گرفته و حتی اگر بخواهیم شبکه ملی اطلاعات را به مردم بشناسانیم، آنها از این فضا برای سم‌پاشی استفاده می‌کنند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: چیزی که برای آزادی، امنیت و نیازمندی‌های واقعی مردم به کار می‌بریم باید امن باشد و مطابق با گروه سنی و نیازمندی‌های هر قشری به آنها خدمات ارائه شود.


نیازمند شبکه‌ای که داخل کشور را به‌هم مرتبط کند هستیم

ابوذر منتظر قائم (کارشناس فضای مجازی) درباره اینکه بعضی معتقدند اینترنت می‌تواند هویت ملی ما را تعیین کند و عده‌ای به این گزاره معتقد نیستند، گفـت: اینجا کار بسیار ظریفی اتفاق افتاد و جوری صحبت می‌کنند که شبکه ملی اطلاعات را هم با این حرفشان می‌برند. ما نمی‌خواهیم اینترنت را ملی کنیم، چون اینترنت جهانی خدماتی ارائه می‌‌دهد و بخشی از این خدمات مفید و بخشی به گونه‌ای است که ما نیز استفاده کنیم.

منتظر قائم عنوان کرد: مانند بسیاری از کشورهای پیشروی صنعتICT جهان که لایه قدرت در دست دارند، ما هم به شبکه‌ای که داخل کشور را به یکدیگر وصل کند، احتیاج داریم. پس ما اضافه بر شبکه اینترنت جهانی به شبکه‌ای احتیاج داریم که بتوانیم با خارج از کشور ارتباط برقرار کنیم و یک نیاز ضروری برای برقراری تماس با همسایه سرکوچه نیاز داریم.

این کارشناس فضای مجازی افزود: کلمه اینترانت خیلی نسبی و ذهنی است و هروقت بخواهند به ارتباطات محدود اشاره کنند از کلمه اینترانت استفاده می‌کنند.

وی یادآوری کرد: ما تعریفی تحت عنوان شبکه ملی اینترانت داریم که تبدیل به زیرساختی می‌شود که به مردم خود هم اطلاعات داخلی و هم ابر بین‌المللی ارائه می‌دهیم. نباید به‌گونه‌ای برخورد کنیم که مردم فکر کنند اصل شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی