گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مشاور عالی رئیس مركز ملی فضای مجازی: اینترنت ملی کلید واژه‌ای غلط و مساوی با فیلترینگ تلقی می‌شود

عباس آسوشه درباره شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی گفت: اینترنت ملی کلید واژه غلطی است که انگار فضا را آماده می‌کنیم معاندان شروع شبکه ملی اطلاعات را مساوی با فیلترینگ می‌دانند.

1399/03/20
|
15:45

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «اینترنت ملی و اقتصاد مقاومتی، صرفه‌جویی هشت هزار میلیارد تومانی با راه اندازی اینترنت ملی» در تماس تلفنی با عباس آسوشه (مشاور عالی رئیس مرکز ملی فضای مجازی) روی آنتن رفت.

عباس آسوشه درباره شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ملی گفت: اینترنت ملی کلید واژه غلطی است که انگار فضا را آماده می‌کنیم معاندان و کسانی که اوضاع مشخصی این طرف و آن طرف آب دارند که شروع شبکه ملی اطلاعات را مساوی با فیلترینگ می‌دانند، اما در حقیقت شورای عالی فضای مجازی در سال 95 و 92 مصوب کرد که شبکه ملی اطلاعات همراه با جریان اطلاعات داریم.

آسوشه افزود: در این شبکه ملی اطلاعات و بر اساس سندی که شورای عالی فضای مجازی بر اساس بالاترین ساختار تعبیه شده در نظام مصوب کرده، می‌گوید اینترنت یک خدمت روی شبکه ملی اطلاعات است. اگر امروز شبکه ملی اطلاعات بر اساس آنچه در سال 95 مصوب شده بود، داشتیم، فیلترینگ به طور کامل از سیستم ما حذف شده بود.

مشاور عالی رئیس مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: وقتی فیلترینگ را 15 سال پیش به جریان انداختند که هویت معنا نداشت و معلوم نبود چه کسی پشت این اپلیکیشن و سامانه مجازی است. بنابراین، وقتی شبکه ملی اطلاعات با تمام چارچوب‌ها ایجاد شود؛ یعنی هویت در شبکه ما معنادار شود. اما وقتی خود را به‌گونه‌ای دیگر معرفی کنیم، باید نگران باشیم که از مرزهای مجازی کشور چه چیزی خارج می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آنچه اینترنت را در کشور راه می‌اندازد، فایروال نیست، گفت: این فیلترینگ به ما می‌گوید این ‌URL باشد یا نباشد، اما این را فایروال ما انجام نمی‌دهد، بلکه سامانه حاکمیتی داریم که از 15 سال پیش تعبیه شد و عنوانی وارد سیستم شد و مسئولیت آن بستن بعضی از سایت‌ها بود و ممکن بود کاربر من درون کشور به آن احتیاج داشته باشد، اما ما دسترسی به آن مجموعه را می‌بستیم. ما المان‌هایی داخل شبکه داریم که از تعدی محافظت می‌کند، اما ما از آن استفاده دیگری کردیم.

آسوشه یادآوری کرد: شبکه ملی اطلاعات می‌خواهد بگوید که شمای کاسب و صاحب تجارت چه نیازهایی دارید، اما اگر کاری انجام دادید که خلاف توافقتان بود، باید تاوان آن را پس بدهید.

مشاور عالی رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره مفهوم شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: شبکه ملی اطلاعات به این معناست که نیاز قطعی مردم را به آنها ارائه دهیم که موتور جست و جوست که گوگل بد نیست، اما اطلاعات کلی کشور و مردمم را به آمریکا و بیرون از کشور می‌برد و درباره آن با توجه به داده‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی