گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیرعامل پیام‌رسان گپ: پیام هیچ‌کس مگر در موارد وقوع جرم زیرذره بین نیست

مهدی انجیدنی با رد رصد پیام‌ها در پیام‌رسان‌ها گفت: چیزی به نام نظارت روی تک‌تک افراد جامعه یا خواندن پیام‌ها یا گوش کردن تمام تلفن‌های آن‌ها وجود ندارد.

1399/03/24
|
09:30

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع « تیک سوم، شبکه ملی اطلاعات» در تماس با مهدی انجیدنی (مدیرعامل پیام رسان گپ) و مرتضی رحیمی (مدیرعامل پیام رسان سروش پلاس) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

مهدی انجیدنی (مدیرعامل پیام‌رسان گپ) درباره «تیک سوم در شبکه ملی اطلاعات» با رد اینکه اصلا تیک سوم در پیام‌رسان‌های داخلی وجود ندارد، گفت: اول باید مردم را از نوع نظارتی که بر جهان و مردم حاکم است، برای مبارزه با جرایم آگاه کنیم.

انجیدنی افزود: چیزی به نام نظارت روی تک‌تک افراد جامعه یا خواندن پیام‌ها یا گوش کردن تمام تلفن‌های آن‌ها وجود ندارد. جایی که بخواهند جرم ایجاد شده را پیگیری کنند روی موارد خاصی در کشورها صرفاً با دستور قضایی و به واسطه یک پرونده ممکن است ارتباطات افراد متخلف چه از راه تلفن و چه از راه مجازی بررسی شود؛ وگرنه چیزی به‌عنوان شنود عمومی وجود ندارد.

مدیرعامل پیام رسان گپ با اشاره پیام‌رسان‌های ایرانی عنوان کرد: موضوعاتی که در پیام‌رسان‌های ایرانی اتفاق می‌افتد، خیلی شفاف است و ما از ظرفیت مردم برای پیشگیری از محتوای مستهجن استفاده می‌کنیم و در پیام‌رسان‌ها بخشی به نام گزارش تخلف وجود دارد و وقتی مخاطبان داخل چت به محتوای مجرمانه برخورد می‌کنند، آن را گزارش می‌کنند.

رصد تمام پیام‌ها از لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست

در ادامه، مرتضی رحیمی درباره «تیک سوم در شبکه ملی اطلاعات» و اینکه آیا حقیقت دارد یا خیر، گفت: شاید این صورت مسأله تا حدودی انحرافی باشد و توجه به سمت موضوعی رفته که درست نباشد. وقتی وارد حوزه پیام‌رسان‌ها می‌شوید انگار تعداد چت‌هایی که بین گروه‌ها و کانال‌ها رد و بدل می‌شود، رصد می‌شود که اصلاً از لحاظ فنی این طور نیست.

رحیمی ادامه داد: در سیستم‌های دیگر کشور مانند سیستم بانکی ممکن است حساسیت بالاتر و چنین موضوعی وجود داشته باشد، اما به قدری پیام‌های شخصی مردم زیاد است که این از لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست و فقط در مواردی است که کلاهبرداری صورت بگیرد.

مدیرعامل پیام رسان سروش پلاس عنوان کرد: متأسفانه در جامعه به رغم اینکه مسئولان و افراد متخصص نحوه نظارت را می‌دانند، بعضی دوستان با هدف جمع کردن فالوئر یا معروف شدن در فضای مجازی با جریاناتی همسو می‌شوند که بحث داغ روز است.
وی با بیان مثالی افزود: بعضی به شوخی می‌نویسند این در کشور ما یک اشتغال است که اگر 20 میلیون نفر داریم، 20 میلیون نفر را استخدام کردیم که چت آن‌ها را بخوانند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی