گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

شوخی پراید 70 میلیونی و رهن دو میلیاردی مسکن

بازرس سازمان نظام مهندسی معتقد است وقتی پراید یک دفعه 70 میلیون شود، باید منتظر این افزایش قیمت در حوزه مسکن باشیم.

1399/03/28
|
10:30

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «اجاره بهاء منازل و مالیات منازل خالی» با حضور سیدین موذن(کارشناس ارشد و بازرس سازمان نظام مهندسی و مدیر کمپین فقه و حقوق مهندسی) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

سیدین موذن درباره قیمت مسکن و اجاره بها گفت: متأسفانه در حوزه مسکن دچار تضاد استراتژی هستیم و دولت به دولت سیاست‌ها تغییر پیدا می‌کند که بعضی متضاد یکدیگرند.

مؤذن افزود: متولی امر ساخت و ساز و قیمت‌گذاری در کشور ما هنوز مشخص نیست چه کسی است و امکان ندارد بتوانید پازل اقتصاد را به صورت دستوری نگه دارید؛ بنابراین باید ریشه این قضیه را در سیاست‌گذاری دولتمردان بگذاریم.

وی ادامه داد: در زمان سازندگی از یکسری مسائل غافل ماندیم و تورم و فاصله طبقاتی به تدریج افزایش یافت؛ طوری که در بعضی مناطق تهران نرخ اجاره و رهن اعدادی هستند که به صورت شوخی به ذهن می‌رسد؛ یعنی دو میلیارد رهن با هفتاد میلیون اجاره؛ در صورتی که برای بعضی 200 میلیون تومان با ماهی یک میلیون اجاره هم غیرقابل تصور است.

بازرس سازمان نظام مهندسی با طرح این پرسش که نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است که چنین قیمت‌هایی با این فاصله‌ها داریم، عنوان کرد: قبل از عید خانه نوساز در خیابان نبرد شمالی 12 تا 13 میلیون تومان بود که الان به 18 میلیون تومان رسیده است و حالا اگر دولت بخواهد به صورت دستوری قیمت را نگه دارد، امکان پذیر نیست.

مؤذن یادآوری کرد: قیمت‌ها تابع اقتصاد کشور است و زمانی که نرخ دلار و خرید ماشین زیاد شود، نمی‌توانید انتظار داشته باشید صاحبخانه، خانه‌اش را ارزان‌تر اجاره دهد. وقتی پراید یک دفعه 70 میلیون شود، باید انتظار این افزایش قیمت را در مسکن داشته باشیم.

مدیر کمپین فقه و حقوق مهندسی خاطرنشان کرد: مشخص نیست که آیا دولت ساختاری برای مسأله مالیات بر خانه‌های خالی در نظر گرفته است یا خیر؟

وی با اشاره به اینکه قیمت مصالح جهش لازم را داشته است، عنوان کرد: قیمت دستمزد عوامل ساخت و ساز هم پرش خود را انجام داده است، اما قیمت تمام شده ملک با قیمتی که الآن به فروش می‌رسد فاصله وحشتناکی دارد، چون ملک جور تمام نابسامانی اقتصادی را به دوش می‌کشد.

این کارشناس ارشد مسکن با اشاره به وزارت مسکن و شهرسازی سابق گفت: وقتی در این وزارتخانه بودیم، متوجه بودیم که هنوز سیاست‌های انبوه سازی روزانه است، اما جریان خانه‌دارکردن مردم یک روزه نیست و چندسال طول می‌کشد. در همین سیاست انبوه‌سازی بسیاری از دستورات متناقض یکدیگر است که دست انبوه‌ساز را می‌بندد.

وی افزود: سیستم بانکی ما که باید متقاعد می‌شد تسهیلات بانکی را مطابق با پیشرفت فیزیکی به انبوه‌سازان بدهد، در پرداخت تسهیلات به مشکل برخورد یا نمی‌خواهد بدهد، چون بانک‌ها از تکالیف ذاتی خود بازماندند و به سمت ساخت کارگزاری بورس و به جای سرمایه‌گذاری بلند مدت دنبال بهره‌های کوتاه مدت رفتند.

مؤذن با بیان اینکه سخت‌گیری یا آسان‌گیری دولت در بعضی اوقات نامتناسب است، افزود: یکی از بخش‌هایی که دولت کم‌توجهی کرده است مربوط به کنترل وضعیت قیمت‌گذاری در مسکن، خودرو و .... است. دولت در بخش‌هایی که باید از قوه قهریه استفاده کند، بهره نمی‌برد.

مسکن از مرحله گریه به خنده تلخ رسیده است

در ادامه میثم اسماعیلی با اشاره به تعبیر شوخی قیمت‌ها در وضعیت بحران عنوان کرد: ما اصطلاحی در تئاتر با عنوان فاجعه‌نامه مضحک داریم که اول باعث غم، اما تداوم آن موقعیت خنده‌داری را پیش می‌آورد و این شرایط خانه از مرحله گریه و زاری گذشته و به خنده تلخ رسیده است.

اسماعیلی یادآوری کرد: اگر صاحبخانه من از قیمت 70 میلیون باید رهن خود را به 20 میلیون ارتقا دهی، نمی‌دانم باید چه کاری انجام دهم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی