گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت تطبیق مصوبات مجلس: خط فقر زیر 7 میلیون تومان است

ملک‌محمدی گفت: دولت و مراجع هرسال باید حدود خط فقر را اعلام کنند، اما به طور غیررسمی و در مراکز تحقیقاتی خط فقر تا 7 میلیون تومان اعلام شده است.

1399/04/03
|
12:44

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع‌ «دلایل فقیرتر شدن بازنشستگان چیست؟ » با حضور علی‌اصغر ملک‌محمدی (عضو هیئت تطبیق مصوبات مجلس، مشاور مجلس شورای اسلامی و کارشناس امور قوانین و نظام اداری و پرداختی‌ها)و ارتباط تلفنی با سید غنی نظری(نماینده مجلس یازدهم) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

ملک‌محمدی در خصوص مجلس فعلی گفت: هنوز کمیسیون تخصصی و دستور کار مجلس فعلی مشخص نشده است و زمانی که هنوز کمیسیون تخصصی شروع نشده، همه را دعوت و شروع به گزارش‌گیری می‌کند و با مسائل مربوطه بیشتر آشنا می‌شود.

عضو هیئت تطبیق مصوبات مجلس درباره اینکه فقر چیست و فقیر کیست، عنوان کرد: کسانی که در جامعه نتوانند از حداقل معیشت و رفاه اجتماعی برخوردار شوند، فقیر محسوب می‌شوند و دچار فقر مالی و مادی هستند. معتقدم فقیر کسی است که از حداقل‌های زندگی برخوردار نباشد و این افراد زیر خط فقر هستند.

ملک محمدی افزود: دولت و مراجع هرسال باید حدود خط فقر را اعلام کنند، اما به دلایل مسائل سیاسی و تبلیغاتی این کار را انجام نمی‌دهند، اما به طور غیررسمی و در مراکز تحقیقاتی خط فقر تا 7 میلیون تومان اعلام شده است.

وی خاطرنشان کرد: من 6 میلیون تومان با توجه به تحصیلات بالا و سمت‌های مختلف دریافتی دارم، اما کسی که همتراز من باشد، 30 میلیون تومان دریافتی دارد.

*دلار 20 هزار تومان شد و هیچ حرکت ایجابی و سلبی نمی‌بینیم

در ادامه برنامه، سید غنی نظری (نماینده مجلس یازدهم) گفت: مجلس یکماه است که کار خود را شروع کرده و بسیاری از رقبای مجلس آن را تخریب می‌کنند و اولین جلسه ما در کمیسیون اقتصادی در بازار خلخال است.

نظری افزود: دولت باید پاسخگو باشد و دولتی که معتقد بود که اگر اشتباه رأی بدهید، دلار 5 هزار تومان می‌شود، اما دلار 5 هزارتومانی حالا 20 هزار تومان شده و هیچ گونه حرکت ایجابی و سلبی نمی‌بینیم.

نظری عنوان کرد: مجلس در مورد مسائل مبتلا به مردم بسیار جدی است و وارد حوزه اقتصاد شده است و کمیسیون اقتصادی درحال پیگیری است که اقدامی جدی درباره قیمت دلار داشته باشیم.

وی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان عنوان کرد: اگر یک نفر یک میلیون و دیگری 20 میلیون تومان دریافت کند، قابل قبول و پذیرش نیست و همه ما دغدغه اقتصادی داریم. قانون همسان‌سازی هنوز اجرا نشده و ما دنبال این موضوع هستیم. بازنشستگان عضو فراموش شده جامعه هستند و ما وظیفه خود می‌دانیم که به این عزیزان که نقش مهمی در تعلیم و تربیت دارند، رسیدگی کنیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه چرا دولت با وجود اینکه قانونی را تصویب می‌کند، به آن عمل نمی‌کند و گاهی نمی‌خواهد که عمل کند و به شورای نگهبان می‌فرستد و رد می‌شود، گفت: ما قوانین اختیاری نداریم و قوانین باید امری باشد و در جایی که گفتند دولت می‌تواند مصیبت از همانجا شروع شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی