گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر: 950 هزار کیلو مواد مخدر در سال 98 کشف کردیم

مهدی بهرامی درباره مواد مخدر گفت: در سال 98 حدود 950 هزار کیلو مواد مخدر کشف کردیم و اولین کاشف دنیا هستیم.

1399/04/06
|
10:03

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «مواد مخدر» سرهنگ مهدی بهرامی(رئیس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدای برنامه، بهرامی درباره قیمت مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه گفت: با توجه به حوزه مواد مخدر صنعتی و گرایشی که از مرزهای کشورهای همسایه وارد کشورمان می‌شود، قیمت مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه کاهش یافته و متأسفانه قاچاقچیان در کشورهای همسایه پاتوق پیدا کردند و قیمت این مواد از 4 میلیون تا 30 میلیون تومان است.

وی با تأکید بر اینکه قیمت مواد مخدر شیشه قبلاً گران بود و حالا ارزان شده است، عنوان کرد: تورم افزایش یافته، اما در مورد شیشه به دلیل وجود مافیای شیشه در دنیا به جای افزایش قیمت مواد مخدر در حال کاهش قیمت آن در کشورهای همسایه هستند.

رئیس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر توضیح داد: با توجه به وجود این فرصت در کشورهای همسایه و کاهش میزان کنترل مواد مخدر متأسفانه قاچاقچیان به این کشور گرایش پیدا کردند و سرمایه‌گذاری بزرگی انجام می‌دهند و هم قیمت را کاهش دادند و هم مقدار مواد مخدر صنعتی را بیشتر کردند.

بهرامی با بیان اینکه مدتی است که مواد مخدر صنعتی در سطح شهر هم دیده می‌شود، افزود: برخی از افراد سودجو از این فرصت استفاده می‌کردند و مواد مخدر صنعتی را با فرمولاسیونی که داشتند ترکیب و شیشه تولید می‌کردند، اما خوشبختانه با اقتدار نیروی انتظامی در سالهای اخیر ما به شدت کارگاه‌های تولید مخدر شیشه را در کشور کاهش دادیم و کشفیات ما نیز در این زمینه کاهش یافته است.

وی درباره به‌عهده گرفتن پخش مواد به دست دولت و شناسنامه‌دار کردن معتادان گفت: تقریباً 20 سال است که در حوزه تحقیقات و پژوهش مواد مخدر فعالم و هر وقت بحث از مواد مخدر می‌شود، آن را در بن بستی قرار می‌دهند که در کوچه، فلان مواد در دسترس است و این پرسش که ما را به کوچه بن بست می‌برد، خیلی از ما را از واقعیت‌ها دور می‌کند.

رئیس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر یادآوری کرد: ما در دنیا 280 میلیون معتاد داریم و همه کشورها با بحث مواد مخدر درگیرند. معمولا نوع مواد مخدر فرق دارد و در کشور ما مصرف مواد از نوع تریاک است، اما در کشور آمریکا مواد مخدر از نوع کوکائیین است.

بهرامی با بیان اینکه آخر مقابله به خرده فروشی ختم می‌شود و ما با قاچاقچیان با شدت برخورد می‌کنیم، افزود: 80 درصد مواد مخدر ما از مرزهای شرقی کشورند و اجازه ورود مواد مخدر نمی‌دهیم و در سال 98 حدود 950 هزار کیلو مواد مخدر کشف کردیم و اولین کاشف دنیا هستیم و اگر این کشفیات نبود، وضعیت کشور در حوزه مواد مخدر خیلی اسفناک بود.

وی با اشاره به کشورهای غربی گفت: بسیاری از کشورها ادعای مبارزه با مواد مخدر دارند، اما ایران یک تنه مانع ورود مواد مخدر شده است. ما از این کشورها انتظار کمک داریم تا دستگاه‌های مورد نظر در اختیار پلیس مبارزه با مواد مخدر باشند، اما گاهی مخالفت‌هایی هست که جای تأمل دارد.

رئیس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: پلیس بارها خرده فروشان را کنترل می‌کند، اما متأسفانه هیچ سازمانی نیست که آنها را برگرداند. وقتی وضعیت اجتماعی خرده فروشان را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که مشکلات اجتماعی و مصرف مواد از نوع خرده‌فروشی کم می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی