گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس آسیب اجتماعی: سازمان‌های متولی بر فروش کودک در فضای مجازی نظارتی ندارند

انیس خوش لهجه از ضرورت ورود سازمان‌های متولی به موضوع کودک فروشی گفت و بیان کرد: در حال حاضر به راحتی در فضای مجازی اقدام به این کار مجرمانه می‌شود.

1399/04/09
|
09:54

برنامه «گفت و گوی اجتماعی» رادیو گفت و گو با موضوع کودک فروشی، از شیوه‌های سنتی تا اینستاگرام و با حضور دکتر انیس خوش لهجه مدرس دانشگاه و آسیب شناس اجتماعی به روی آنتن رفت.

خوش لهجه ضمن اشاره به اینکه فروش کودک یک اقدام مجرمانه است، گفت: نکته مهم آن است، والدینی که فرزندشان را به فروش می‌رسانند، قطعاً نمی‌توانند پدر و مادر خوبی برای فرزندشان باشند. در حقیقت یک روی این موضوع اخلاقیات و وقوع جرم است اما روی دیگر این است که اگر این والدین مجبور شوند فرزندشان را نگه دارند، فجایع بیشتری در رشد این کودک ایجاد می‌شود و احتمالاً در آینده با یک نوجوان بزهکار رو به رو خواهیم بود.

وی افزود: والدینی که فرزندآوری کرده و اقدام به فروش او می‌کنند، اساساً توان فرزندآوری ندارند، هر چند جامعه با عنوان شکسته شدن اخلاق به آن‌ها نگاه می‌کند و بنابراین کسانی که صلاحیت پدر و مادر بودن ندارند، نباید این فرزند را پیش خود نگه دارند و از نظر قانونی باید به این موضوع توجه شود.

این مدرس دانشگاه ضمن تائید وجود مافیا، در عین حال تأکید کرد: وجود مافیا دلیل بر این نمی‌شود که عدم صلاحیت پدر و مادری که اقدام به فروش بچه کرده ‌اند را نادیده بگیریم زیرا آن ‌ها به این نقطه رسیده‌اند که دلبستگی خودشان با فرزند را قطع کنند و برای امرار معاش و تأمین هزینه‌های خودشان یا آینده بهتر فرزندشان، او را به فروش می‌رسانند.

وی همچنین درباره والدینی که اقدام به خرید فرزند می‌کنند اظهار کرد: چنین پدر و مادرهایی همانند والدینی که اقدام به فروش فرزند می‌کنند، نمی‌توانند افراد مناسبی برای فرزند پروری و تربیت یک کودک باشند.

کارشناس آسیب اجتماعی از ضرورت ورود سازمان‌های متولی به موضوع کودک فروشی گفت و بیان کرد: در حال حاضر به راحتی در فضای مجازی اقدام به این کار مجرمانه می‌شود اما متأسفانه نظارتی بر این امر وجود ندارد در حالی‌ که فروش کودک در فضای مجازی امری پنهان و زیرزمینی نیست و با راحتی توسط سازمان‌های متولی و همچنین نیروهای انتظامی قابل رویت، تعقیب و پیگیری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی