گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون قضایی رئیس كل دادگستری تهران: می‌توانیم با قانون خودمان با اپلیکیشن‌های قوی در دنیا صحبت کنیم

جاویدنیا درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: اگر اپلیکیشن‌های ما با قدرت طراحی شوند، می‌توانیم با قانون خودمان با دنیا صحبت کنیم.

1399/04/11
|
10:30

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «تنها 30 درصد شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است» با حضور لیلا سادات قادری(مشاور حقوقی حوزه فناوری اطلاعات، مدیر سابق حقوقی رایتل و کارشناس فضای مجازی) و ارتباط تلفنی با امیر نقشینه(کارشناس هواشناسی) و جواد جاویدنیا (معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

جواد جاویدنیا با اشاره به اینکه باید خط حمله داشته باشیم، عنوان کرد: وقتی وارد شیوه‌ها می‌شویم باید دقت کنیم که خط حمله را کجا بنا می‌کنیم، آیا خط حمله روی بستر خارجی، خط حمله تلقی می‌شود یا خیر؟

این قاضی دادگستری افزود: با سخنرانی که وزیر ارتباطات در مجلس انجام داد و ترور حاج قاسم سلیمانی را مشابه حضور ما در اینستاگرام دانست، به حاج قاسم جفا شد، چون تعبیر من این است که گاهی می‌گوییم شما که می‌خواهی با دنیا حرف بزنی، سعی کن بروی و این خط حمله را حفظ کنی، اما اگر حرف‌های معین شده را نگویی به طور مستقیم هدف قرار می‌گیری.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری عنوان کرد: این دقیقاً مانند وضعی است که سربازی را به سوریه بفرستید و به او سلاحی قابل ردیابی بدهید.

وی خاطرنشان کرد: اگر اپلیکیشن‌های ما با قدرت طراحی شوند، می‌توانیم با قانون خودمان با دنیا صحبت کنیم. اگر پرس‌تی‌وی یا العالم را تقویت کردیم، می‌توانیم با قدرت پیش برویم. سپاه اقدامی برای فرستادن ماهواره انجام دهد تا زیرساختی فراهم شود که هر زمان دشمن خواست کاری انجام دهد، نتواند.

سیستم هواشناسی بومی داریم

در ادامه؛ امیر نقشینه (کارشناس هواشناسی) درباره اینکه زیرساخت‌های پیش‌بینی هوا و پلتفرم‌های خود را از کجا دریافت‌ می‌کنیم، گفت: ما در مرکز پیش‌بینی هواشناسی نرم‌افزارهایی داریم که می‌توانیم به وسیله آن هر روز از روی مدل‌ها پیش‌بینی ‌کنیم.

این کارشناس هواشناسی افزود: دیتابیس تمام مدل‌ها جهانی است و ما از GSS و WRF استفاده می‌کنیم و این‌ها مختص کشورمان نیست و حداقل لیسانس این نرم‌افزارها و قراردادهایی با کشور فرانسه داریم و حالا نصب و بومی شده و به طور اختصاصی روی کشور خودمان کار می‌کنیم.

دغدغه مردم دسترسی باکیفیت به اطلاعات

در ادامه؛ لیلا سادات قادری(مشاور حقوقی حوزه فناوری اطلاعات، مدیر سابق حقوقی رایتل و کارشناس فضای مجازی) درباره زیرساخت‌های ارتباطی گفت: در منشور حقوق شهروندی که از سال 95 توسط ریاست جمهوری ابلاغ شده در ماده 33 به اصل آزادی به فضای مجازی اشاره شده است.

قادری افزود: اگر تمام این هم و غم‌ها و تصویب شبکه ملی اطلاعات با آن کیفیت و الزامات محقق نشود، چندان فایده‌ای ندارد و انتظار مردم دسترسی با کیفیت به فضای مجازی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی