گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

استفاده از رسانه خارجی برای وزیر ممنوع!

یک کارشناس فضای مجازی معتقد است وزیر برای ارتباط با مردم، باید از ابزار ارتباطی داخلی استفاده کند.

1399/04/11
|
13:52

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «تنها 30 درصد شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است» در ارتباط تلفنی با مصطفی طاهری(نماینده مجلس یازدهم) و ابوذر منتظرالقائم(کارشناس فضای مجازی) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

ابوذر منتظرالقائم درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: همین که احساس ایجاد شبکه ملی اطلاعات در نمایندگان مجلس ایجاد شده است، جای تقدیر دارد و در دوره قبل نمایندگانی علیه شبکه ملی اطلاعات موضع‌گیری می‌کردند، اما نیازمندیم نمایندگان بسیار دقیق در جریان مسائل باشند تا وقتی وزیر ارتباطات صحبت‌های ضعیف می‌کنند، قابلیت پاسخگویی داشته باشند.

منتظر القائم افزود: برایم سوال است که چرا آذری جهرمی به جای استفاده از ابزار ارتباطی داخلی برای ارتباط با مردم، باید از ابزارهای خارجی استفاده کند. مسلماً ابزارهای ایرانی در دسترس مردم ایران هستند و اگر نیاز به دنیا داشتیم باز هم ابزار ایرانی در دسترس بود.

این کارشناس فضای مجازی خاطرنشان کرد: ما برای حرف زدن خودمان از رسانه خارجی استفاده می‌کنیم و اشکال کار اینجاست. کشورهایی مانند انگلیس به دلیل اینکه مدیریت پیام را به دست بگیرند، رسانه تأسیس کردند و ما برای داشتن صدای بین‌المللی خود باید رسانه و زیرساخت خودمان را داشته باشیم.

هوشی متناسب با اهداف کشور طراحی کنیم

مصطفی طاهری(نماینده مجلس یازدهم) درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: زمانی کشورها را اشغال می‌کردند و مدتی بعد دیدند خیلی هزینه دارد و بعد سعی کردند یک حاکم وابسته بگذارند که بازار آن کشور سیاست‌های آنها را انجام دهد. نیازی نیست کاری که در کشور انجام می‌دهیم یک حاکم وابسته داشته باشد، بلکه می‌توانیم روی تک‌تک افراد به کمک فضای مجازی کار کنیم. ‌

طاهری یادآوری کرد: در حال حاضر با نقض حاکمیت رو‌به‌رو هستیم و اگر در یک کشور حکومت کنیم، اما نتوانیم کار مورد نظرمان را انجام دهیم و دشمنان به راحتی افکار عمومی را مدیریت کنند؛ یعنی حاکمیت خود را از دست دادیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر بخشی از حاکمیت به صورت مجازی کنترل می‌شود و خیلی از کشورها متوجه شدند هوشی را متناسب با اهداف کشور مدیریت کنند و به عنوان مثال، کشور چین توانسته متناسب با منافع ملی کارهایی انجام دهد.

وی افزود: کشور روسیه نوعی اینترنت ملی برای خود درست کرده که بتواند هر وقت خواست از آن استفاده کند؛ در واقع تمام کشورها قانون و مقرراتی دارند که فضای مجازی ول نباشد و می‌دانید که با این اطلاعات می‌توان این مدیریت‌ها را انجام داد. کشور ما هم از زمان‌های قبل به این فکر افتاده که باید شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم.

نماینده مجلس با رد اینکه شبکه ملی اطلاعات مساوی با قطع اینترنت است، عنوان کرد: در حال حاضر در شبکه ملی اطلاعات دنبال پول دیجیتال هستیم که اگر مختل شود، کسی نیست که انجام دهد. به عنوان مثال، هواشناسی ما به فرانسه وابسته است که اگر نباشد، نمی‌توانیم چیزی را پیش‌بینی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی