گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مجلس هیچ شأنی برای ورود به فیلترینگ اینستاگرام قائل نیست

نماینده منتخب مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس : فیلترینگ بدترین گزینه برای مدیریت فضای مجازی است و تا زمانی که امنیت کشور با خطر روبه رو نشود، هیچ نیازی به فیلتر نیست.

1399/04/12
|
12:21

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «بررسی جایگاه و الزامات مجلس شورای اسلامی در عرصه حکمرانی فضای مجازی و در ارتباط تلفنی با مجتبی رضاخواه(نماینده منتخب مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

مجتبی رضاخواه(نماینده منتخب مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس) در پاسخ به اینکه شما اظهارنظرهای تندی درباره عملکرد وزارت ارتباطات در فضای مجازی داشتید، گفت: معتقدم این اظهارنظرها تند نبود و جزو مطالبات ما در حوزه فضای مجازی است. دیدگاه ما این است که فضای مجازی فرصتی است که باید از آن استفاده کرد اما در کشور ما بخش قابل توجهی از اینترنت صرف 20 اپلیکیشن می‌شود و اگر بخواهید نوع استفاده از اینترنت را در کشور ما و دیگر کشورها مقایسه کنید، متوجه تفاوت آن خواهید شد.

وی ادامه داد: بحثی درباره فیلترینگ اینستاگرام مطرح شد و معتقدم این موضوع کاملاً با مباحث مطرح شده، بی‌ارتباط است و مجلس هیچ شأنی برای ورود به فیلترینگ اینستاگرام قائل نیست.

رضاخواه افزود:همین الان دنیای مجازی بخش قابل توجهی از زندگی افراد را تشکیل می‌دهد، اما نمی‌دانیم بستر فراهم شده متناسب با نیازهای روز ماست یا خیر و آیا فضای مناسبی برای کسب و کارها فراهم کردیم و آیا می‌توانیم کسب و کارهای اقتصادی را ذیل اپلیکیشن‌هایی مانند تلگرام و اینستاگرام تعریف کنیم یا فقط فضایی برای فعالیت اقتصادی است؟

نماینده منتخب مردم تهران عنوان کرد: بیشتر انتقادم در چند حوزه از جمله هک اطلاعات شخصی و سازمان‌های مختلف بود. بنابراین، دغدغه ما حفظ اطلاعات مردم است و احساس می‌کنیم این موضوع در شرایط فعلی چندان مورد توجه نبوده است.

وی یادآوری کرد: حرف ما فیلتر فضاهای اینستاگرامی نیست و این بدترین گزینه برای مدیریت فضای مجازی است و تا زمانی که امنیت کشور با خطر روبهرو نشود، نیازی به فیلتر نیست.

رضاخواه افزود: دنیای امروز دنیای حکمرانی داده است و ما نسبت به فضای مجازی دید درستی نداشتیم و برنامه ما استفاده از فرصت‌های بیشتر در فضای مجازی است که یک راه تولید داده‌ها و تحلیل‌های آنان است. به عنوان مثال ما می‌توانیم داده‌های تولید محصول کشاورزان را در یک محصول جمع کنیم و تشخیص دهیم هر محصول بیشتر در کدام مناطق تولید و مصرف می‌شود و با ارتباط دادن این اطلاعات می توانیم به کشاورزان پیشنهاد دهیم که چه محصولی برای سود کشور بکارند.

این نماینده بیان کرد: اگر فضای مجازی را به اپلیکیشنی مانند تلگرام و اینستاگرام محدود کنیم، یک خطای راهبردی است و باید استفاده‌هایی کنیم که به اقتصاد ما کمک کند و باید زیرساختهای آن را فراهم کنیم و چالش ما این می‌شود که این داده را کجا ذخیره و چگونه تحلیل کنیم و اصلا موضوع فیلترینگ اینستاگرام نیست بلکه بحث این است که صرفا فضای مجازی را نباید به تلگرام و اینستاگرام محدود کنیم.

وی افزود: هیچ قانونی نداریم که اگر اپلیکیشن فیلتر شد، حق استفاده از آن را نداریم و بیشتر فروش فیلترشکن غیرقانونی است و این تناقض وجود دارد که استفاده از پیام‌رسان فیلتر شده غیرقانونی نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی