گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

12 فوتی کرونا در آزمون زبان جامع داشتیم

عضو هیأت علمی دانشگاه درباره برگزاری کنکور گفت: آزمون زبان جامع با 10 هزار نفر برگزار شده که پس از آن 12 نفر فوتی داشتیم.

1399/05/06
|
16:43
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «برگزاری یا تعویق کنکور» با حضور سید مجید حسینی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدا، سید مجید حسینی در رابطه با اینکه در زمینه کنکور چه اقداماتی انجام شده است، گفت: در دو بخش مردم دغدغه جدی دارند؛ یک کادر درمان که نگرانی زیادی درباره برگزاری کنکور و تجمعات دیگر دارند و کمپین‌هایی در این خصوص درست کردند.

حسینی افزود: من پیام‌هایی از کادر درمان زنجان و ارومیه داشتم که می‌گفتند اگر کنکور برگزار شود، کادر درمان توانایی کنترل کرونا در سنین پایین‌تر را ندارد، چون وقتی این افراد کرونا می‌گیرند دیرتر درمان می‌شوند و آسیب‌های بیشتری دارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه ادامه داد: دوم، کنکوری‌ها در بخش لیسانس، فوق لیسانس و ارشد هستند و البته در کنار آنها دانشجویان دکترا که آزمون جامع دارند، قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید آزمون زبان جامع با 10 هزار نفر برگزار شده که پس از آن 12 نفر فوتی داشتیم. حالا فرض کنید قرار است در این آزمون‌ها یک میلیون و 400 هزار نفر در اوج کرونا شرکت کنند.

حسینی عنوان کرد: گفت‌وگوهایی پیرامون این موضوع در مجلس، کمیسیون آموزش و ستاد ملی کرونا و وزارت آموزش عالی و سازمان سنجش شکل گرفته است. در حوزه سیاست‌گذاری کارها پیش می‌رود، اما جایگاه مشارکت مردم در این سیاست‌گذاری مشخص نیست و حتی مسئولان آموزش اجازه اظهارنظر درباره آن را ندارند.

وی افزود: دیروز رئیس کمیسیون آموزش آقای منادی گفته است که این خیلی تصمیم مهمی است؛ یعنی چه که این تصمیم مهمی است؟... حداقل درباره خوب یا بد بودن آن نظر بدهند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تشریح کرد: این برگزاری آموزش نه فقط به دلیل فشار مافیای کنکور است، بلکه آموزش را پولی کردیم و 85 درصد دانشگاه‌ها و 11 درصد مدارس ما پولی هستند و 8 هزار میلیارد تومان مافیای کنکور دریافت می‌کند و چندین هزار میلیارد مربوط به مشاور کنکور می‌شود؛ به عبارتی ما با یک صنعت بزرگ مالی مواجهیم.

حسینی با ذکر مثالی توضیح داد: به عنوان مثال، دانشگاه آزاد 7 هزار میلیارد تومان درآمد دارد و این عددها شوخی نیست، اما سؤالم این است که مافیای کنکور که به بچه‌ها زنگ می‌زنند و آنها را بسیج می‌کنند که به وزارت بهداشت زنگ بزنند ما مخالف تعویق کنکوریم، چقدر قدرت دارند؟

وی افزود: چطور می‌توانند روی تلویزیون فشار بیاورند که برنامه قطع شود و چطور روی وزارت بهداشت فشار وارد می‌کنند؟ چرا در این مملکت کسی جلوی این میزان اعمال فشار سرمایه بر آموزش را نمی‌گیرد. آموزش حق عمومی مردم است و آیا برای خط قرمز آموزش به این فشارها که جان مردم را به خطر می‌اندازد، مهم نیست؟

حسینی افزود: مردم صبح تا شب پول مافیای کنکور می‌دهند تا پول تست زباله بی‌ارزش و مشاوره و پکیج فشرده کنکور دروغ بدهند و همچنین پول کاغذ دولتی می‌دهند که 800 میلیارد تومان کاغذ تولید شود و کسی مانند آقای ویس کرمی می‌گوید، مافیای کنکور وجود ندارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه عنوان کرد: سال گذشته مردم ایران 8 هزار میلیارد تومان پول مافیای کنکور دادند. چطور پروتکل‌ها می‌تواند هم در بلوچستان و هم در مجلس یکسان و با عدالت رعایت شود؟ اگر پروتکل‌های مجلس را کنار بچه‌های کوت عبدالله و بیرجند و بجنورد بگذارید، چطور به نتیجه مساوی برای اجرای پروتکل‌ها می‌رسید؟

وی افزود: شما به بچه بلوچستان نرم‌افزار شاد ندادید و بچه‌ها یکسال است که سرکلاس نرفتند، چطور می‌خواهید پروتکل‌ها را اجرا کنید. همان‌طور که رسانه صدای مردم است، مجلس هم صدای مردم است و زمانی که آقای ویسی به رسانه شو می‌گوید، در حال زدن جمهوریت و افکار عمومی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی