گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

ویس كرمی: عقلانیت را به جای احساسات در برگزاری کنکور حاکم کنید

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره برگزاری کنکور گفت: ما باید در شرایطی مانند کرونا که شبه بحران محسوب می‌شود و فضای احساسی حاکم است، بیش از هر زمانی عقلانیت را در جامعه حاکم کنیم.

1399/05/06
|
18:55
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «برگزاری یا تعویق در کنکور» در تماس تلفنی با مهرداد ویس کرمی (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدا، مهرداد ویس‌کرمی درباره برگزاری یا عدم برگزاری کنکور گفت: من بیشتر از هرکس امتحان دادم و در دو رشته الهیات و پزشکی تحصیل کردم. ما باید در شرایطی مانند کرونا که شبه بحران محسوب می‌شود و فضای احساسی حاکم است، بیش از هر زمانی عقلانیت را در جامعه حاکم کنیم.

ویس کرمی افزود: در حال حاضر اگر یک جوان 18 ساله را از کرونا بترسانید، از سایه خودش هم می‌ترسد و این روی جامعه اثر منفی می‌گذارد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: علت اینکه وزیر بهداشت و مسئولان دیگر نمی‌توانند به راحتی اظهار نظر کنند، به این دلیل است که از زوایای مختلف تحت فشارند و مسئولیت مستقیم در بخش کنکور دارند.

وی با بیان اینکه در شرایطی که جامعه با موضوع شبه کرونا رو‌به‌روست، باید عقلانیت را به جامعه تزریق کنیم، افزود: منکر وجود مافیای کنکور نیستیم، اما کسی می‌تواند ثابت کند که مافیای کنکور داریم یا خیر؟... من دو مدل پیام دارم، یک نفر می‌گوید عقب نیندازید، عده‌ای می‌گویند عقب بیندازید.

این نماینده مجلس تشریح کرد: حرف من این است برای اینکه به عقلانیتی برسیم، اجازه دهید مسئولان برگزاری کنکور در فضای منطقی خود جلو بروند و مثلاً به عنوان نماینده مجلس نباید جو منفی ایجاد کنم.

وی با اشاره به نظر شخصی‌اش توضیح داد: وزارت علوم ادعا می‌کند با همکاری ستاد ملی کرونا و سازمان سنجش تاریخ آزمون‌ها را بستیم و ما می‌گوییم ستاد کرونا با تشخیص علمی به این نتیجه رسیده که کنکور برگزار نشود، اما جنگ روانی راه انداختند که بچه‌ها نمی‌توانند درس بخوانند و اضطراب دارند که نمی‌دانند برگزار می‌شود.

ویس کرمی با بیان اینکه جلسه کنکور بیشتر از جلسات مجلس شورای اسلامی خطرناک نیست، افزود: ما به فاصله یک متر از هم نشستیم و کار می‌کنیم و خانواده‌ها هم می‌توانند با رعایت پروتکل‌ها با این موضوع کنار بیایند.

وی با تأکید به اینکه نه می‌گویم کنکور سرموقع برگزار شود و نه می‌گویم برگزار نشود، گفت: حرف من این است که چرا به جای اینکه بگذاریم کار از مجرای عقلانی دنبال شود با جو رسانه‌ای این کار را انجام می‌دهیم. این تصمیمات باید تابع ستاد کرونا یا وزیر بهداشت باشد و مقام معظم رهبری گفتند تصمیمات کشور در ستاد کرونا برای همه اجرایی است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: آقایان یا خانم‌هایی که می‌گویند کنکور لغو شود، تا چه زمانی باید لغو شود؟ ما یک اوج ویروسی در شهریور و مهر داریم که علاوه بر ویروس کرونا، ویروس‌های دیگر اضافه خواهد شد؛ یعنی یقین داشته باشید که اگر کنکور عقب بیفتد باید از خیر کنکور بگذرید و دانشگاه‌ها برای ورودی‌های خود باید کاری انجام دهند. زمستان هم معلوم نیست چه خواهد شد، اما اجازه دهید فضای عقلانی حاکم شود و من از زاویه مردم نیز نگرانم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی