گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدرس آموزش خانواده: اولویت آموزش والدین در زمان کرونا چگونگی رفتار با بچه‌هاست

وکیلی درباره اوقات فراغت در تابستان کرونایی گفت: معتقدم مدارس اولویت‌های پایگاه تابستانی را به آموزش والدین اختصاص دهند، چون روش تربیت در سنین مختلف متفاوت است.

1399/05/11
|
10:09

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «چالش اوقات فراغت در تابستان کرونایی» با حضور سید حسن وکیلی (مشاور و مدرس آموزش خانواده) و ارتباط تلفنی با کیومرث سرمدی (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدا، سید حسن وکیلی(مشاور و مدرس آموزش خانواده) درباره شرایط اوقات فراغت سالهای قبل گفت: خانواده به عنوان اولین بنیان تربیتی آرامش خاطری داشت و به واسطه شرایط جامعه دست خانواده‌ها برای فرستادن بچه‌ها سرکلاس‌های شهرداری و مدارس باز بود و همه پای کار بودند و بچه‌ها در این جای امن دوره می‌دیدند و خانواده دغدغه زیادی نداشت.

وکیلی در خصوص اوقات فراغت امسال توضیح داد: امسال خانواده با چالشی رو‌به‌روست و نمی‌تواند بچه‌ها را در یک خانه 40 متری سامان بدهد تا حوصله‌اش سر نرود و بی‌حوصلگی بچه‌ها فشار زیادی به مادران وارد می‌کند.

این مدرس آموزش خانواده یادآوری کرد: امسال دست خانواده‌ها برای اینکه بچه‌ها را به انجام یک فعالیت اجتماعی سرگرم‌کننده و آموزنده سوق دهد، بسته است. تعدادی از خانواده‌ها به واسطه تحصیلات مشکلات کمتری دارند، اما تعدادی واقعاً با مشکل رو‌به‌رو هستند.

وی با بیان اینکه بعضی خانواده‌ها به من می‌گویند، نمی‌دانند چطور باید شب و روز بچه‌ها را اصلاح کنند، افزود: بعضی از این چالش‌ها به مهارت والدین باز می‌گردد و همچنان معتقدم مدارس اولویت‌های پایگاه تابستانی را به آموزش والدین اختصاص دهند.

وکیلی ادامه داد: روش تربیت در بچه‌های زیر 7 سال عاطفی است و الان والدین با روش تربیتی دبستان با آنها برخورد می‌کنند و بچه‌ای که باید از عاطفه سیراب شود با اخم و قهر مادرانه مواجه می‌شود و این روند تربیت را به حاشیه می‌برد.

این مشاور خانواده با اشاره به روش تربیت در نوجوانی تشریح کرد: روش تربیتی در نوجوانی الگویی است؛ یعنی مادر با سکوت، رفتار و بدن آموزش‌هایی می‌دهد.

وی درباره مهارت‌های مختلف توضیح داد: ما دو دسته مهارت نرم مثل نقاشی و سخت مثل جوشکاری و فنی داریم. ما در حوزه مهارت‌های نرم در خانواده با چالش رو‌به‌رو هستیم که یکی از آنها مسئولیت‌پذیری است. ایجاد نشاط در خانواده یک مهارت نرم در خانواده است، اما پدر و مادرهای ما مهارت شاد کردن محیط خانواده را ندارند.

وکیلی با اشاره به لزوم توجه به نیازهای خانواده بیان کرد: در حال حاضر نیاز به بقا در خانواده به خطر افتاده است و بچه 6 ساله استرس درگیری با کرونا دارد و من به عنوان پدر چه فکری برای او کردم؟ آیا پدران حواسشان هست چندبار در روز اخبار را گوش می‌کنند؟ قرار نیست بمباران منفی برای بچه‌ها صورت گیرد.

این مدرس آموزش خانواده ادامه داد: یکی از کارها این است که بمباران اخبار منفی را در این شرایط در خانواده کم کنیم، دوم اینکه نیاز به قدرت بچه‌ها در خانه کاهش یافته، چون دائم از دویدن و تحرک منع می‌شوند و برای ساماندهی به قدرت بچه‌ها والدین باید از تکنیک‌هایی خاص استفاده کنند.

این مشاور خانواده درباره عشق ورزی در خانواده که موجب شادی می‌شود، تشریح کرد: در حال حاضر پدر و مادر در خانواده باید چه رفتارهایی داشته باشند که احساس نیاز به عشق بچه‌ها برآورده شود. جایگاه قدرشناسی در خانواده چقدر است و مشخص است که بچه‌‌ای که از او تعریف و قدردانی نمی‌شود، چه انتظاری باید از آن داشته باشیم.

وکیلی خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای بچه‌ها تفریح است و مؤلفه‌های تفریح در خانواده‌ها فیلم و انیمیشن‌های مناسب سن بچه‌هاست.

*از تمهیدی برای اوقات فراغت در شرایط کرونا غافل شدیم

کیومرث سرمدی(عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) درباره برنامه مجلس برای پرکردن اوقات فراغت بچه‌ها در تابستان کرونایی گفت: با توجه به موضوع اوقات فراغت و پرکردن وقت دانش‌‌آموزان در ایام تابستان ما مشکلات زیادی برای توانمندسازی این قشر در جامعه داشتیم.

سرمدی افزود: به رغم نبود مشکلات مربوط به بیماری در سال‌های قبل هم در ایام تابستان نتوانستیم اوقات فراغت را توأم با مهارت‌آموزی پر کنیم. با توجه به فصل بیماری و توصیه به در خانه ماندن، مشکلات روحی بسیاری برای بچه‌ها به وجود آمده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره اینکه در یک ماه آینده چه کاری می‌توانیم انجام دهیم، عنوان کرد: با توجه به اینکه همه توجه‌ها به کنترل بیماری است، از تمهید مقدمات برای شرایط جدید غفلت کردیم و از ظرفیت صداوسیما و کارشناسان و مراکز آموزشی و تبلیغی استفاده و آنها را برای برنامه‌هایی همراه با پرکردن اوقات فراغت آماده کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی