گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

پژوهشگر سواد رسانه‌ای: روایت‌سازی دروغین رسانه، افکار جامعه را به سمت خلاف منافع کشور هدایت می‌کند

نصیری گفت: رسانه‌ها برای موفقیت در جنگ روایت‌ها، اطلاعات را دستکاری و تحریف می‌کنند.

1399/05/19
|
09:48
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع از تحریف تا واقعیت در فضای مجازی و با حضور دکتر معصومه نصیری مدرس دانشگاه و پژوهشگر سواد رسانه‌ای به روی آنتن رفت.

معصومه نصیری با اشاره به خبرهایی که بی‌بی‌سی فارسی بدون ذکر منبع درباره ایران منتشر می‌کند، گفت: منبع معتبر در رسانه برای مخاطبین در حوزه سواد رسانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است. رسانه‌ای در سطح بی‌بی‌سی علاقه دارد روایت خاصی از ماجرا را در اذهان و افکار عمومی قالب کند و برای چنین خبری، اقدام به نشر خبر بدون ذکر منبع کند.

وی افزود: رسانه‌ای مانند بی‌بی‌سی برای اینکه واقعیت‌ها را تحریف کند و روایت کلان خود را در اذهان قالب کند اقدام به کار غیر حرفه‌ای همچون متمسک شدن به عناوینی همچون یک منبع آگاه استناد می‌کند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه روایت سازی دروغین رسانه‌ای، افکار یک جامعه را به سمت خلاف منافع و واقعیت یک کشور هدایت می‌کند، عنوان کرد: جنگ روایت‌ها باعث می‌شود کنش گری‌های رسانه‌ای داشته باشند و برای موفقیت در آن اطلاعات را دستکاری و تحریف می‌کنند.

وی راه تقابل با دروغ پراکنی رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی را سواد رسانه‌ای دانست و اظهار کرد: اگر مجلس به موضوع سواد رسانه‌ای ورود نکند، تبعات جدی برای کشور خواهد داشت. این رسانه‌ها برای اینکه روایت خودشان یعنی ناکارآمدی جمهوری اسلامی ایران و بدبینی افکار عمومی نسبت به آینده کشور را روایت کنند، حتی خود را بی نیاز به تمسک به یک منبع معتبر می‌دانند.

وی بی‌بی‌سی را برند بریتانیا عنوان و اظهار کرد: اقدام بی‌بی‌سی در خصوص بیشتر بودن آمار فوتی‌های کرونا، صرفاً برای اعلام آمار نیست و قصد ایجاد یک تحریف در واقعیت دارد که اثرات زیادی نیز در پی خواهد داشت. وقتی یک جریان در حوزه رسانه ایجاد می‌شود، افکار عمومی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

این پژوهشگر سواد رسانه‌ای از توسل رسانه‌ها به تکنیک‌های گوناگون مانند بزرگ نمایی، روایت سازی و هشتگ سازی گفت و بیان کرد: این رسانه‌ها از یک پکیج کامل رسانه‌ای استفاده می‌کنند تا بر جریان تحریف در حوزه شناختی افراد تأثیرات گسترده بگذارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در همه کشورها پیام رسان‌های ملی و داخلی نیز وجود دارد، اظهار کرد: متأسفانه در حوزه شبکه ملی اطلاعات و تقویت پیام رسان‌های داخلی و آموزش سواد رسانه‌ای اقدامات مناسبی صورت نگرفته است. آموزش در حوزه رسانه اهمیت بسیار زیادی دارد اما متأسفانه به شدت کم کاری صورت گرفته است.

نصیری با بیان اینکه هنوز در حوزه فضای مجازی زمین بازی را به درستی ترسیم نکرده‌ایم، گفت: متاسفانه از یک سو تعارض و موازی کار در حوزه کار رسانه‌ای داریم و از سوی دیگر هماهنگی میان دستگاه‌ها و جدیت در اجرا وجود ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی