گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس: منبع‌سازی رسانه‌های بیگانه، شیوه‌ای برای تحریف واقعیت است

حجت‌الاسلام نیک بین منبع سازی را شیوه‌ای برای تحریف واقعیت‌ها دانست و گفت: رسانه‌های خارجی با منبع سازی، تلاش می‌کنند، کلام خود را با واقعیت تطبیق بیشتری دهند و به همین جهت به منابعی دستاویز می‌شوند که هیچ مدرکی بابت آن ندارند.

1399/05/19
|
10:45
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع از تحریف تا واقعیت در فضای مجازی و با حضور حجت‌الاسلام جواد نیک بین عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت‌الاسلام نیک بین از دروغ‌های رسانه‌ها گفت و بیان کرد: مجری یک رسانه برای اینکه دروغی بگوید، کتابی را باز و روایت جعلی را نقل می‌کند و منبع آن را به عنوان مثال صفحه 256 کتاب اصول کافی عنوان می‌کند. حدود 98 درصد مخاطبین هم اصلاً آن کتاب و آن هم صفحه را جستجو نمی‌کنند. اگر هم کسی این کار را انجام دهد، بهانه می‌آورند که چاپ متفاوتی است.

وی با تصریح بر اینکه منبع سازی برای رسانه‌های بیگانه بسیار ساده است، بیان کرد: کار منبع سازی از ابتدای خلقت بشریت تا اکنون وجود داشته است و بدون ارائه سند اخباری جعلی را روایت و به این شکل واقعیت‌ها را تحریف می‌کنند.

این نماینده مجلس منبع سازی را شیوه‌ای برای تحریف واقعیت‌ها دانست و عنوان کرد: رسانه‌های خارجی با منبع سازی، تلاش می‌کنند، کلام خود را با واقعیت تطبیق بیشتری دهند و به همین جهت به منابعی دستاویز می‌شوند که هیچ مدرکی بابت آن ندارند زیرا حتی اگر منبعی هم داشته باشند، آنقدر کوچک و بی ارزش است که کسی آن را باور نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تمدن غرب خیلی خوب و به راحتی دروغ می‌گوید، اظهار کرد: بی‌بی‌سی و رسانه‌هایی از این دست، وقتی می‌خواهند دروغ بگویند، 90 درصد تصاویری که پخش می‌کنند حقیقت است اما آن 10 درصد باقیمانده یک دروغ خیلی بزرگ است؛ آنقدر بزرگ که مخاطب مجبور می‌شود باور کند. متأسفانه این رسانه‌ها خیلی خوب بازی رسانه‌ای را بلد هستند و می‌توانند واقعیت را وارونه جلوه دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مجلس و این کمیسیون مخالف فضای مجازی نیست و نخستین مصوبه نیز در خصوص دفاع از این فضا بود، اظهار کرد: در حالی ‌که فضای اینستاگرام مستهجن است این شبکه اجتماعی باز است اما فضای توییتر که بسیاری از نمایندگان و وزرا و مسئولین در آن عضو هستند، فیلتر است.

وی افزود: در حال حاضر در زمین بازی دشمن و با قواعد و قوانین او بازی می‌کنیم. بنابراین نمی‌توانیم محتوای خود را در این رسانه‌ها مطرح کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی