گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

هیچ کس برای آسیب‌های فضای مجازی بازخواست نشده است

یک روانشناس عنوان کرد: اگر مردم عائله دولت هستند باید بدانیم چرا پس از 20 سال هیچ وزیری برای آسیب‌های اجتماعی مورد سوال قرار نگرفته است.

1399/05/28
|
11:53
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " گفتگوی اجتماعی " با حضور دکتر مهدی اسماعیل تبار، کارشناس روان درمانی، روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه، و در ارتباط تلفنی با دکتر محمد سلطانی فر، استاد ارتباطات و مهندس سید حسین حمیدی، کارشناس فضای مجازی و مدیرعامل شرکت شبکه گستران مشکات روانه آنتن شد.

اسماعیل تبار با بیان اینکه وضعیت فعلی جامعه نتیجه عملکرد و کوتاهی هاست، عنوان کرد: در جامعه‌ای که مسئول همسر خود و یک پدر دختر خود را به قتل می‌رساند نمیتوان انتظاری جز نوجوانان امروزی با وضعیت این چنینی داشت.

وی افزود: صدا و سیما نتوانسته آن طور که باید بر پرورش و تربیت نوجوانان موثر باشد و آموزش و پرورش به جای رسالت خود به وزارت آموزش و مدرک گرایی تبدیل شده است ، بنابراین چنین وضعیتی در جوانان دور از ذهن نیست.

این کارشناس روان درمانی نسبت به افزایش کودکان کار در فضای مجازی هشدار داد و گفت: پدری که ماهیانه میلیاردها تومان از فرزند خود در شبکه‌های مجازی درآمد کسب می‌کند قطعا بد سرپرست است چرا که اقتصاد و دغدغه خاطر درتنش‌ها اصل قرار گرفته و تربیت نفس از اولویت‌ها خارج شده است.

اسماعیل تبار با بیان اینکه هیچگاه در کشور استراتژی و اتاق فکر برای تربیت نفس وجود نداشته است، اظهار کرد: اگر مردم عائله دولت هستند باید بدانیم چرا پس از 20 سال هیچ وزیری برای آسیب‌های اجتماعی مورد سوال قرار نگرفته است.

وی بر لزوم وجود یک سازمان الگو برای جامعه تاکید کرد و گفت: باید یک شاخص و معیار درست برای مفاهیم خانواده، ارتباطات، ازدواج و خانواده گرایی وجود داشته باشد.

در ادامه برنامه " گفتگوی اجتماعی " محمد سلطانی فر عنوان کرد: پیش از مبتلا شدن به عارضه‌ای به نام دوست یابی در فصای مجازی باید با فضای مجازی آشنا می‌شدیم و به خصوص پس از تکنولوژی وب 2 که مخاطب می‌توانست محتوا تولید کند با سرعت بیشتری ورود پیدا می‌کردیم.

وی بخش عمده‌ای از فضای مجازی را فیک یا جعلی خواند و گفت: این فضا بستر مناسبی را برای انتشار اخبار و محتوای جعلی فراهم می‌کند و عدم پذیرش محض این فضا یکی از مسائل مهمی است که در آموزه‌های ما گنجانده نشده است.

این استاد ارتباطات افزود: باید به افراد جامعه می‌آموختیم برای آنچه که در این فضا می‌بیند علامت سوال در ذهن خود ایجاد کند و نسبت به آن شک عمیق داشته باشد و حتی برای اخبار مثبت هم تردید داشته باشند. درواقع با تمرین این دریچه در ذهن گشوده خواهد شد که هر چیزی در این فضا می‌تواند درست یا اشتباه باشد.

سلطانی فر گفت: بسیاری از اتفاقات و مشکلاتی که در فضای مجازی رخ می‌دهد به دلیل اطمینان و ارعابی است که نسبت به این فضا وجود دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به رشد تکنولوژی امکان ایجاد هر نوع محتوای فیک به راحتی وجود دارد، همین مسئله این فضا را نا امن می‌کند و لزوم مطالعه و چاره اندیشی برای آن را بیشتر نمایان می‌کند.

به عقیده این استاد دانشگاه هراس افکنی درباره فضای مجازی تاثیر خوبی نخواهد داشت و اعتبار رسانه و فردی که تنها به جنبه‌های منفی این فضا تاکید می‌کند هم زیر سوال خواهد رفت.

در پایان برنامه مهندس سید حسین حمیدی با بیان این که مشکلات امروز فضای مجازی ناشی از کم کاری‌ها در حوزه زیرساختی و محتوایی است، اظهار کرد: خلاء‌هایی در زندگی نوجوانان و کودکان وجود دارد که با ورود به این فضای رها می‌توانند آن را پرکنند.

وی تولید نرم افزار شاد را به عنوان یکی از اقدام‌های قابل قبول در جهت تخصصی سازی رسانه با طیف سنی دانش آموزان دانست و گفت: اگر قرار بود فضای درس به واتساپ یا شبکه‌های دیگر منتقل شود آسیب‌های بسیار زیادی برای کودکان و نوجوانان رخ می‌داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی