گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

سخنگوی فراكسیون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مجلس: باید برای فضای مجازی همانند همه امور جامعه ضابطه تعریف شود

عنابستانی گفت: وقتی برای تمام امور جامعه حتی حرکت در خیابان و پیاده‌رو، قاعده گذاشته می‌شود، نمی‌توانیم فضای مجازی را که فرهنگ مردم، هنجارهای جامعه و تربیت نسل به آن وابسته است بدون ضابطه و قانون رها کنیم.

1399/06/12
|
09:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع طرح محدودیت شبکه‌های اجتماعی و با حضور دکتر حسین نوری خواه پژوهشگر فضای مجازی و مدرس دانشگاه و دکتر علی اصغر عنابستانی سخنگوی فراکسیون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حسین نوری خواه با رد عنوان محدودیت شبکه‌های اجتماعی، آن را طرحی برای فیلترینگ ندانست و عنوان کرد: این طرح بر حفظ حریم خصوصی کاربران و ساماندهی این پیام رسان‌ها تأکید دارد و این موضوع نه فقط از روی کار آمدن مجلس یازدهم که از چند سال قبل مطرح شد.

وی با اشاره به ناکارآمد بودن فیلترینگ هوشمند توسط دولت، اظهار کرد: هم اکنون همه شبکه‌های اجتماعی در کشور فعال هستند و به هیچ قانونی هم پایبند نیستند و آسیب‌هایی را برای مردم، کاربران و کشور ایجاد کرده‌اند زیرا اگر کسی از طریق شبکه‌های اجتماعی دچار ضرر شود امکان جبران آن در سیستم قضایی کشور وجود ندارد.

این پژوهشگر فضای مجازی با تصریح بر اینکه اصل طرحی که مجلس در حوزه فضای مجازی ارائه کرده است، مناسب است، عنوان کرد: اگر جوانب این طرح به طور کامل دیده شود می‌تواند مفید باشد زیرا ضروری است داده‌هایی که پیام رسان‌ها گردآوری می‌کنند تعیین تکلیف شود و این موضوع باید 10 سال پیش انجام می‌شد.

در ادامه علی‌اصغر عنابستانی با بیان اینکه فضای مجازی باید از جنبه فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد، گفت: در دنیای امروز نمی‌توانیم فضای مجازی را یک مسئله حاشیه‌ای ببینیم.

وی با بیان اینکه تاثیرگذاری فضای مجازی از بسیاری مباحث و مسائل دیگر کشور اهمیت بیشتری دارد، عنوان کرد: فضای مجازی بر مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی از جمله کسب و کار اثرگذار است و بدون تردید چنین مسئله مهمی نمی‌تواند بدون ضابطه و قاعده در کشور رها شود.

سخنگوی فراکسیون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مجلس تصریح کرد: وقتی برای تمام امور جامعه حتی حرکت در خیابان و پیاده رو، قاعده گذاشته می‌شود، نمی‌توانیم فضای مجازی را که فرهنگ مردم، هنجارهای جامعه و تربیت نسل به آن وابسته است بدون ضابطه و قانون رها کنیم.

وی به قانونمندی حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اشاره و بیان کرد: اتحادیه اروپا در سال 2015 سن حضور در شبکه‌های اجتماعی را از 13 سال به 16 سال رساند و برای آن قانون گذاشت اما در ایران 10 سال از حضور شبکه‌های اجتماعی می‌گذرد و هنوز قاعده‌ای وضع نشده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی