گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون پیگیری امور ویژه دادگستری استان تهران در رادیو گفت‌وگو: شبکه ملی اطلاعات به اقتصاد مردم کمک خواهد کرد

معاون پیگیری امور ویژه دادگستری استان تهران گفت: اهتمام لازم در زمینه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد.

1399/06/23
|
13:20
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع شبکه ملی اطلاعات و امنیت شبکه و با حضور دکتر جواد جاویدنیا معاون پیگیری امور ویژه دادگستری استان تهران به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

جواد جوادنیا با اشاره به اسناد بالادستی در شورای عالی فضای مجازی در خصوص راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات گفت: متأسفانه همان‌ طور که مقام معظم رهبری فرمودند، اهتمام لازم در زمینه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات وجود نداشته است در حالی ‌که برنامه‌های پنج ساله توسعه و بودجه‌ای به این موضوع توجه کرده‌اند و اعتبارات لازم نیز به آن اختصاص داده شده است.

وی از وجود نقص بسیار جدی در زمینه شبکه ملی اطلاعات گفت و بیان کرد: تا صحبتی از شبکه ملی اطلاعات می‌شود، هجمه جدی از داخل و خارج از کشور ایجاد می‌شود و این ناشی از آن است که شناخت لازم را نسبت به شبکه ملی اطلاعات نداریم و نتوانسته‌ایم شبکه ملی را به درستی معرفی کنیم.

معاون پیگیری امور ویژه فضای دادگستری استان تهران راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را برخلاف منافع عده‌ای در داخل و خارج از کشور دانست و عنوان کرد: بیشتر تأکید در زمینه شبکه ملی اطلاعات را روی مباحث امنیتی می‌آوریم که به مسائلی همچون اغتشاشات گره می‌خورد که البته درست هم است اما نباید صرفاً از این زاویه آن را دید.

وی درباره مزیت شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: نقطه قوت شبکه ملی اطلاعات این است که کشور را از تنش‌های اقتصادی که از خارج از کشور تحمیل می‌کنند نجات می‌دهد. اگر بخواهیم اقتصادی متوازن و آرام داشته باشد که دچار تحولاتی تحمیلی از بیرون نباشد، باید به داخل متکی باشیم.

جوادنیا به تلاطم‌های اقتصادی خودرو، مسکن و دلار و همچنین ارز و سکه اشاره و بیان کرد: بخش زیادی از این تلاطمات ناشی از فضاسازی‌ها در اینترنت است که هر روز یک قیمت را پایه‌گذاری می‌کنند. نشریه آمریکایی فارن پالسی صراحتا اعلام کرد سقوط ارزش ریال به دلیل اقداماتی است که در تلگرام انجام می‌شد.

وی خطاب به مردم گفت: اگر محدودیت و اعمال مدیریتی در حوزه فضای مجازی قرار است صورت بگیرد، برای خود مردم در زمینه اقتصادی خواهد شد و در واقع شبکه ملی اطلاعات کمک زیادی در حوزه اقتصادی خواهد بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی