گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس فضای مجازی: دولت فضای مجازی را رها کرده است

مؤمن نسب در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: دولت دائماً اعدادی درباره راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات منتشر می کند، اما در واقعیت چیزی مشاهده نمی شود.

1399/06/24
|
15:45
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی چرایی عدم اهتمام دولت و وزارت ارتباطات به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و با حضور روح الله مؤمن نسب کارشناس فضای مجازی و سید حامد قاسمی کارشناس فضای سایبری به روی آنتن رفت.

سید حامد قاسمی با بیان اینکه واژه فضای مجازی یک کلمه انحرافی است که موجب تغییر دید آدم ها به آن شده است، گفت: غربی ها از آن به عنوان فضای سایبر نام می برند و ما نیز باید آن را با همین عنوان با معنای سایبرنتیک یا حکمرانی بشناسیم. این فضا اساساً برای سلطه خلق شده و ابزاری است که غرب برای سلطه به همه جهان به آن رسیده است.

وی افزود: آنچه به عنوان فضای مجازی در کشور شناخته می شود، ابزاری است که در بستر فضای سایبر فناوری را توسعه داده است و امکان سلطه را ایجاد کرده است. فضای سایبر در ارتش آمریکا خلق شده است و در حال حاضر فرماندهان ارشد نظامی وزارت دفاع آمریکا، اینترنت را کنترل می کنند و اساساً اینترنت فضای کنترل و حکمرانی است.

این کارشناس و پژوهشگر فضای سایبری با تأکید بر اینکه باید بپذیریم که اینترنت فضای حکمرانی است، عنوان کرد: اگر این مسئله را بپذیریم، سند توسعه هزاره را کنار می گذاریم و آن را اجرا نمی کنیم زیرا متوجه می شویم تحت کنترل هستیم.

وی با تصریح بر اینکه فضای سایبر برای کنترل و سلطه بر مردم و دولت ها ساخته شده است، اظهار کرد: امروز وقتی سلطه بر مردم رقم می خورد و تمام مردم جهان آنلاین باشند، خیال نظام سلطه از سلطه بر مردم راحت می شود و به سمت دولت زدایی نیز پیش می رویم.

در ادامه روح الله مؤمن نسب با تأکید بر اینکه برای رسیدن به شبکه ملی اطلاعات باید در مسیر صحیح قرار گرفت، گفت: برای رسیدن به یک کل، باید از جزئیات وارد شد و یکی از جزئیات همین است که باید به شبکه های ارتباطی داخلی و پیام رسان های ایرانی اهمیت بدهیم.

وی با اشاره به اینکه نباید در ادارات از شبکه های خارجی استفاده کرد، اظهار کرد: متأسفانه آنچه اعمال می شود با آنچه اعلام می شود، متفاوت است و همه ادارات گفته می شود طرفدار نرم افزارهای ملی هستند اما وقتی مشاهده می کنیم، متوجه می شویم آن ‌ها ترویج کننده نرم افزارهای خارجی است.

این کارشناس فضای مجازی با تصریح بر اینکه دولت فضای مجازی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را رها کرده است، بیان کرد: متأسفانه دولت دائماً اعدادی درباره راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات منتشر می کند و از تداوم ساخت و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات می گوید اما در واقعیت چیزی مشاهده نمی شود و این نشان می دهد دولت اهتمامی در این باره ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی