گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مردم تهران در مجلس: دولت یازدهم هیچ اهتمامی برای راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نداشت

تقی‌پور در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: از سال 92 تا 95 چه مجریان و چه مسئولان وزارت ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات را قبول نداشتند.

1399/06/25
|
09:33
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص مطالبات رهبری و شبکه ملی اطلاعات با دکتر رضا تقی‌پور عضو شورای عالی فضای مجازی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رضا تقی پور با اشاره به اینکه دبیر شورای عالی فضای مجازی باید موضوع جلسات را در دستور کار قرار دهد، گفت: متأسفانه با وجود آنکه مشکلات زیادی در حال حاضر در کشور وجود دارد اما به دلیل عدم تشکیل جلسات و عدم رسیدگی به آن‌‌ها در جلسات، به این مشکلات که شبکه ملی اطلاعات یکی از آن‌ها است، رسیدگی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آئین‌نامه داخلی شورای عالی فضای مجازی که در حکم قانون است، این شورا باید هر دو هفته یک بار جلسه شورای عالی فضای مجازی را تشکیل دهد، اظهار کرد: در همین آئین نامه آمده است اگر رئیس جمهور به هر دلیلی نتواند در جلسات شرکت کند، جلسه می‌تواند با ریاست رئیس مجلس و در غیاب ایشان به ریاست قوه قضائیه تشکیل شود و جلسات به هیچ وجه نباید تعطیل شوند.

عضو شورای عالی فضای مجازی از تشکیل تنها دو جلسه ظرف 9 ماه گذشته خبر داد و در خصوص شورای معین نیز بیان کرد: برابر آئین نامه داخلی شورای عالی فضای مجازی که ذکر شده چون ممکن است روسای سه قوه نتوانند در جلسات حضور داشته باشند، یک شورای مجزا علاوه بر کمیسیون‌ها به نام شورای معین تعریف شد که در آن نمایندگان سه قوه، معاونین سازمان‌ها و اعضای حقیقی حضور دارند.

وی با بیان اینکه در گذشته و در دولت یازدهم اهتمام لازم برای راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات وجود نداشت، عنوان کرد: از سال 92 تا سال 95 چه مجریان و چه مسئولان وزارت ارتباطات، خیلی شبکه ملی اطلاعات را قبول نداشتند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از قانون مجلس در سال 89 گفت که بر اساس آن باید ظرف قانون پنجم توسعه ملی، درصد زیادی از شبکه ملی اطلاعات راه‌ اندازی شود اما این هدف در چند سال گذشته مورد توجه قرار نگرفت.

وزیر اسبق اطلاعات در دولت دهم با اشاره به اینکه در دو سال دوران وزارت خود، طراحی‌های شبکه ملی اطلاعات انجام شد، عنوان کرد: در پروسه طراحی شبکه ملی اطلاعات حدود 45 نفر فعالیت کردند و بیشتر از هزار صفحه مستند مصوب داشتیم اما متأسفانه با تغییر دولت، بخش‌های زیادی از این مستندات کنار گذاشته شد و در چهار سال دولت یازدهم هیچ پیشرفتی در زمینه راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نداشتیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی