گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل هماهنگی‌های فنی مركز ملی فضای مجازی: سند شبکه ملی اطلاعات فاقد محتوای فنی است

نصیری یار در رادیو گفت‌وگو گفت: اگر در شبکه ملی اطلاعات کاربری وجود نداشته باشد، حتی اگر بهترین خدمات و سرویس‌های زیرساختی هم تهیه کنیم، بی فایده است.

1399/06/27
|
10:41
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع شورای عالی فضای مجازی و معماری شبکه ملی اطلاعات و با حضور مهندس مجتبی نصیری یار مدیر کل هماهنگی‌های فنی مرکز ملی فضای مجازی به روی آنتن رفت.

مجتبی نصیری یار با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات با عناوین مختلف از سال 1384 در کشور مطرح بوده است، گفت: در سال 84 قرار بود در یک برنامه سه ساله دولت بتواند استقلالی مقابل اینترنت جهانی برای کشور به وجود بیاورد. در سال 1385 این امر به مرکز تحقیقات مخابرات محول شد و یک سال بعد در برنامه‌های عملیاتی هیئت دولت تصویب شد و در نهایت در قانون پنجم توسعه ملی، نام آن به شبکه ملی اطلاعات تغییر یافت.

وی به ارائه تعریف و تصویب الزامات شبکه ملی اطلاعات در سال 92 در شورای عالی فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در سال 95 در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید که در این سند هیچ‌ گونه نکته فنی و فناورانه‌ای وجود ندارد و کاملاً از جنس نیازمندی است.

مدیرکل هماهنگی‌های فنی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به مواد سند شبکه ملی اطلاعات، عنوان کرد: ماده نخست این سند، خط مشی‌ها و سیاست‌ها را معرفی می‌کند که هیچ کدام از این سیاست‌ها از جنس فنی نیست و بیشتر کارکردهای فرهنگی و اجتماعی آن را تبیین کرده است.

¬وی با بیان اینکه در شبکه ملی اطلاعات، درباره زیرساخت اطلاعاتی و ارتباطی و نه فضای مجازی کل کشور سخن گفته می‌شود، ابراز کرد: اگر در شبکه ملی اطلاعات کاربری وجود نداشته باشد، حتی اگر بهترین خدمات و سرویس‌های زیرساختی هم تهیه کنیم، بی فایده است.

نصیری یار از تصویب سند شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی در روز سه شنبه خبر داد و بیان کرد: تا بهمن ماه سال قبل، تا بخش 3 یا 4 سند شبکه ملی اطلاعات مورد بررسی و تأیید قرار گرفت و در نهایت روز سه شنبه 25 شهریور این سند مصوب شد و قرار است ابلاغ شود.

وی درباره چرایی عدم انتشار خبری در خصوص جزئیات سند شبکه ملی اطلاعات توضیح داد و اظهار کرد: علت عدم انتشار خبر درباره سند، عدم تصویب آن بود و در حال حاضر نیز جزئیات محرمانه‌ای دارد که پس از حذف در سند نهایی، به صورت عمومی منتشر و ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل هماهنگی‌های فنی مرکز ملی فضای مجازی متذکر شد: سند شبکه ملی اطلاعات برنامه عملیاتی محسوب نمی‌شود و قرار است در شورای عالی فضای مجازی با حضور سران قوا درباره آن بحث شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی