گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك نماینده مجلس در رادیو گفت‌وگو مطرح كرد؛ اهداف ترسیم شده در حوزه شبکه ملی اطلاعات تاکنون به دست نیامده است

سیاهکلی با اذعان به اینکه در حوزه شبکه ملی اطلاعات با اهداف ترسیم شده فاصله داریم، تأکید کرد: باید سند معماری شبکه ملی اطلاعات را تبدیل به برنامه‌های اقدامی کنیم.

1399/06/27
|
11:14
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع شورای عالی فضای مجازی و معماری شبکه ملی اطلاعات و با حضور محمد ساجد هاشمی عضو مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان سراج و دکتر لطف‌‍‌الله سیاهکلی نماینده مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد ساجد هاشمی در پاسخ به این سؤال که آیا اهداف حوزه فناوری اطلاعات سند چشم انداز 1404 آرمانی و رویایی نیست، گفت: معمولاً سندهای بالادستی باید تا حدودی آرمان گرایی را داشته باشند. چشم انداز مطلوب ترین آینده مقدور است و هر چقدر آرمانی و رویایی نوشته شود ایرادی ندارد.

وی با تصریح بر اینکه چشم اندازها عموماً به صورت کامل محقق نمی‌شوند، عنوان کرد: دلیل اینکه اهداف شبکه ملی اطلاعات در برنامه‌های پنج ساله محقق نشده، آن است که این برنامه‌ها با رویکردهای مختلفی در دولت‌های مختلف نوشته شده است. این مسئله سبب شده ادبیات و اهداف برنامه‌های توسعه نیز متفاوت باشد.

عضو مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان سراج با تصریح بر اینکه هدف گذاری‌ها در حوزه شبکه ملی اطلاعات هیچ وقت تبدیل به برنامه‌های عملیاتی و اجرایی نشده است، عنوان کرد: این هدف گذاری‌ها عموماً در حد همان اهداف، سیاست‌ها و اسناد بالادستی باقی می‌ماند و هیچ وقت پلن اجرایی برای تحقق آن وجود ندارد و طبیعتاً نظارتی هم در اجرای برنامه‌های شبکه ملی اطلاعات در کار نیست.

در ادامه برنامه لطف الله سیاهکلی با اشاره به سند معماری شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد: در نگارش سند، چشم اندازها آرمانی نوشته می‌شوند و در هر صورت چشم انداز فانوس دریایی است که قرار است به ساحل برسیم و دورنما را مشخص می‌کند اما اهداف و سیاست‌های اجرایی را باید به گونه‌ای نوشت که بتوان به سمت آن چشم انداز حرکت کرد.

وی با اذعان به اینکه در حوزه شبکه ملی اطلاعات با اهداف ترسیم شده فاصله داریم، تأکید کرد: باید سند معماری شبکه ملی اطلاعات را تبدیل به برنامه‌های اقدامی کنیم زیرا آنچه ملاک است، میزان اجرایی کردن اهداف در رابطه با شبکه ملی اطلاعات می‌‌باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به قوانین برنامه ششم توسعه ملی در رابطه با شبکه ملی اطلاعات اشاره و اظهار کرد: بر اساس این قانون، یکی از فاکتورهای توسعه شبکه ملی اطلاعات این است که ظرفیت پهن باند زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و تأمین امنیت افزایش یابد و صیانت از حقوق فردی و اجتماعی در شبکه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد توجه قرار گیرد.

وی از عدم تحقق برنامه‌های مذکور گفت و بیان کرد: اعلام شده است سرعت دسترسی موبایل‌ها با اینترنت سیم کارت، در سال گذشته 10 مگ بر ثانیه بوده که در واقعیت چنین نیست. همچنین سرعت مشترکین ثابت اینترنت باید به شش و دو دهم مگابیت بر ثانیه برسد در حالی‌ که در کشور ظرفیت و حجم و نه سرعت فروخته می‌شود ولی آنچه اهمیت دارد، سرعت در اینترنت است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی