گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدرس طرح تاب آوری خانواده وزارت كشور: زنان تاب آوری بالاتری نسبت به مردان دارند

سید آقائی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: زنان به دلیل استفاده از سه عامل پیش‌بینی، تصور و راه‌حل، تاب آورتر از مردان هستند، از این رو نقش مهم‌تری در ارتقای تاب آوری خانواده دارند.

1400/01/17
|
12:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر سید مهدی سید آقائی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» به موضوع تاب آوری اجتماعی، شاخصه‌ها و کارکردهای آن پرداخت و اظهار کرد: همه ما در زندگی روزمره با استرس و نگرانی روبرو هستیم که همیشگی هستند و از بین نمی‌روند و انسان است که باید ظرفیت خود را برای چگونگی مقابله با این چالش‌ها افزایش دهد، درواقع تاب آوری به ما می‌آموزد که چگونه ظرفیت پذیرش استرس‌ها، شوک‌ها و بحران‌ها را در خود افزایش دهیم.

وی، تاب آوری را شاخصی از سازگاری خوب در شرایط ناگوار توصیف کرد و گفت: تاب آوری به معنای سازش کاری نیست یعنی تسلیم شدن و تن دادن به همه مشکلات و بحران‌ها مطرح نیست بلکه سازگاری یا تطابق اهمیت دارد.

مدرس طرح تاب آوری خانواده وزارت کشور، سه مولفه پیش بینی، تصور و راه حل را به عنوان اصول مهم برای خروج از بحران‌های اجتماعی برشمرد و تاکید کرد: بر پایه دانش تاب آوری باید با توجه به پیش بینی‌ها، تصوری از آینده و در ادامه فرآیند راه حل داشته باشیم. به عنوان مثال با پیش بینی هوای سرد برای کشور، تصور ما افزایش مصرف انرژی خواهد بود و برای گذر از این بحران باید تدابیری اندیشیده شود تا مصرف کاهش پیدا کند.

سید آقایی با اشاره به نقش خانواده در افزایش تاب آوری افراد، عنوان کرد: زنان تاب آورتر از مردان هستند و از سه عامل گفته شده به خوبی بهره می‌برند، به همین دلیل نقش مهم تری در ارتقای تاب آوری خانواده دارند.

وی ادامه داد: به طور معمول مردها در موضوع تاب آوری دو راه حل دارند، نخست این که سریع تسلیم می‌شوند و دوم این که سعی می‌کنند از چالش ایجاد شده فرار کنند اما بانوان بدون استثنا، با توجه به ظرفیت بالای پذیرش مشکلات، از سه عامل پیش بینی، تصور و راه حل استفاده می‌کنند.

این روانشناس با بیان این که خانم‌های دارای خانواده 3راه حل برای تاب آوری دارند، گفت: با توجه به این که پیش بینی و تصور را دارند، فرصتی بیشتری اختصاص می‌دهد تا چالش را حل کند. راه حل دوم این است که از قبل امکاناتی تهیه و فراهم کرده است تا از آن شرایط گذر کند. سومین گزینه تغییر مسیر است و انتخاب روش دیگر برای رویارویی با مشکل است.

سید آقایی به ویژگی‌های افراد تاب آور اشاره کرد و گفت: افرادی که ویژگی تاب آوری را دارند، درد و رنج را به خوبی درک می‌کنند اما آن را بروز نمی‌دهند و آن را مدیریت می‌کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی