گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

از رادیو گفت‌وگو بشنوید؛ بازار وکالت و سردفتری، انحصار طلبی یا قانون‌ گریزی؟

گفتگوی اجتماعی قصد دارد تا در هجدهم فروردین ماه با حضور کارشناسان موضوع " بازار وکالت و سردفتری، انحصار طلبی یا قانون‌ گریزی؟" را بررسی کند.

1400/01/18
|
10:37
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، بررسی عوامل تاثیرگذار در تحقق سبک زندگی ایرانی، اسلامی در حوزه‌های اجتماعی، نقد و بررسی عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه‌های اجتماعی، آسیب‌شناسی اجتماعی و بررسی عوامل و دلایل دخیل در آن و ارائه راهکارهای قابل اجرا در خصوص ساماندهی حوزه‌های اجتماعی، از جمله موضوعاتی است که در گفتگوی اجتماعی شبکه رادیویی گفت و گو مورد توجه قرار می‌گیرد.

این برنامه که تلاش می‌کند تا به تحلیل و موشکافی جدیدترین موضوعات حوزه اجتماعی کشور بپردازد، قصد دارد تا در هجدهم فروردین ماه با حضور کارشناسان این حوزه، موضوع " بازار وکالت و سردفتری، انحصار طلبی یا قانون‌ گریزی؟" را بررسی کند.

وجود انحصار در یک بازار به شرایطی گفته می‌شود که یک فرد یا شرکت تمامی سهم بازار را به سلطه در می‌آورد و افراد به راحتی نمی‌توانند وارد آن بازار شده و به فعالیت بپردازند. انحصار در یک بازار مخرب است و زمینه ایجاد فساد و رانت را مهیا می‌کند. در مقابل بازار انحصاری، بازار رقابتی وجود دارد که در آن تولیدکننده یا ارائه دهنده خدمات به طور مداوم به دنبال بهبود کیفیت کار است تا سهم خود را از تقاضای بازار از دست نداده یا حتی آن را افزایش دهد. موضوعی که باعث افزایش بهره‌وری و خلاقیت و نوآوری در یک بازار می‌شود.

در سال‌های اخیر به‌دلیل کاهش بعد رقابتی بازار، تعیین دستوری قیمت‌ها و مهم‌تر از همه اعطای مجوز براساس رانت و امتیاز، اقتصاد کشور گرایش بیشتری به انحصاری شدن پیدا کرده است.

بازار خدمات حقوقی در کشور یکی از بازارهای انحصاری، مبهم و غیررقابتی است و مردم نمی‌توانند به آسانی و به سرعت با حق‌الزحمه معقول به خدمات حقوقی مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

دکتر محمود حبیبی(بازرس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز)، دکتر مریم حشمتی(کارشناس و مشاور حقوقی مرکز وکلای قوه قضائیه) و محمد عظیمیان(نائب رئیس کانون سردفتران و دفترداران) مهمانان امروز برنامه گفتگوی اجتماعی است.

گفتگوی اجتماعی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه روی موج اف‌ام ردیف 103/5 مگاهرتز به صورت زنده و تصویری تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می‌شود.

شبکه رادیویی گفت‌وگو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن ایرانصدا و تارنمای شبکه به آدرس www. radiogoftogoo. ir نیز قابل دریافت است.

همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه‌های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی