گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر كمیسیون جمعیت مجلس: سوء مدیریت دولت گذشته عامل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی

الهیان در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: آسیب‌های اجتماعی پدیده‌ای است که به سلسله علل و عوامل متعددی مرتبط می‌باشد و متاسفانه سوء مدیریت و ناکارآمدی دو دولت گذشته آسیب‌های جدی را به کشور و شهر تهران وارد کرده است.

1400/09/02
|
12:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر زهره الهیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و دبیر کمیسیون جمعیت مجلس با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد آسیب‌های اجتماعی از روی کاغذ تا کف خیابان گفت: متاسفانه شرایطی که دو دولت گذشته برای کشور ایجاد کرد، که یکی از آنها به طور مثال نابودی کشاورزی بود، باعث مهاجرت روستائیان از نقاط محروم به حاشیه کلانشهر‌هایی مثل تهران شد.

وی افزود: این حاشیه نشینی در تهران به قدری گسترش یافته است که به طور مثال یکی از روستاهای تهران که من در دوره هشتم مجلس که نماینده بودم از آن بازدید داشتم و تنها 5 هزار جمعیت داشت، اکنون40 هزار نفر جمعیت دارد و خدمات به این روستا به درستی ارائه نمی‌شود و متاسفانه تبدیل به مرکز جرم و جنایت و آسیب‌های اجتماعی شده است.

*** آسیب‌های اجتماعی امروز، ناشی از نبود نگاه عدالت طلبانه مسئولین گذشته

الهیان با اشاره به اینکه صحنه‌هایی که امروز از حاشیه تهران و مناطق آسیب خیز شهر دیده می‌شود صحنه‌هایی است که 8 تا 12 سال پیش این صحنه‌ها وجود نداشت گفت: این موارد بیانگر این است که نگاه کلان نگر و رسیدگی به نقاط محروم کشور و رویکرد عدالت طلبانه در بین مسئولین دولت گذشته نبوده و این امر باعث آسیب‌های زیادی به کشور شده که اکنون به سختی می‌توان آن را مدیریت کرد.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود با بیان اینکه ما در شاخص‌های پیشرفت رشد خوبی داشته‌ایم اما در عدالت پیشرفت نداشته‌ایم به نوعی از این بابت از مردم عذر خواهی کردند که مسئولین در موضوع عدالت به درستی عمل نکرده‌اند و اکنون ما شاهد شکاف، تبعیض و فاصله طبقاتی هستیم.

این نماینده مجلس ابراز امیدواری کرد: با رویکرد فعلی دولت جدید که خدمت به محرومین با محوریت عدالت است در طول سالیان آینده این مهم ترمیم شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز شورای شهر و شهرداری دغدغه مند هستند و مجلس نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد تا به یک نقشه و طراحی واحد برای کاهش آسیب‌های اجتماعی شهر تهران برسیم که این مهم نیازمند زمان و همکاری تمامی دستگاه‌های مسئول می‌باشد.

*** خطر انقراض نسل در ایران / کاهش جمعیت ایران به 30میلیون نفر

دبیر کمیسیون جمعیت مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت موضوع جوانی جمعیت و سالمندی کشور گفت: ایران از لحاظ افت نرخ جمعیت در دنیا مقام اول را دارد که معنای آن انقراض نسل در ایران است و متاسفانه کشور به شدت به سمت سالمندی می‌رود.

الهیان تصریح کرد: طبق پیش بینی سازمان جمعیت در سال 2100 جمعیت ایران به 30 میلیون نفر خواهد رسید که بیش از نیمی از آن هم سالمند خواهند بود و کشور فاقد نیروی جوان برای چرخاندن چرخ تولید و اقتصاد و تامین امنیت کشور است که این موضوع آینده تلخی برای ایران اسلامی می‌باشد، که باید هر چه سریع تر با فرهنگ سازی و ایجاد مشوق‌ها و برداشتن موانع فرزند آوری از این بحران و آینده تلخ جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: برخی از خانواده‌ها مشکلات مالی و معیشتی را مانع ازدواج و فرزند آوری می‌دانند در حالی که بر اساس آمار در نیمه شمالی شهر تهران سن ازدواج بالاتر از نیمه جنوبی شهر و تک فرزندی در شمال شهر بیشتر از جنوب شهر است که این موارد بیانگر این است که مؤلفه اقتصادی به تنهایی تعیین کننده نیست.

*** نفوذ فرهنگ غرب و القاء فرد گرایی مانع افزایش جمعیت

الهیان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها نگهداری از حیوانات خانگی را جایگزین فرزند کرده‌اند و هزینه‌های زیادی صرف نگهداری از حیوان خانگی می‌کنند و حاضر نیستند فرزند بیاورند، که این هم نتیجه نفوذ فرهنگ غرب و اومانیسم است که فرد گرایی را به فرد القاء می‌کند و در نتیجه جوانان به دنبال پذیرش مسئولیت و تشکیل خانواده نیستند و این مسائل آینده خوبی را جلوی ما نمی‌گذارد.

دبیر کمیسیون جمعیت مجلس تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی تلاش شده برای جلوگیری از بحران جمعیت قانون جوانی جمعیت تصویب شود و در راستای اجرای این قانون در سال گذشته به دولت تاکید شد که 14 هزار میلیارد برای حمایت از زوج‌های نابارور تخصیص یابد و وام ازدواج به 100 میلیون تومان افزایش یابد و همچنین مشوق‌هایی نیز در بودجه سال 1401 دیده شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی