گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران: انجام کارهای فرهنگی موجب عقب گرد آسیب‌های اجتماعی می‌شود

نادعلی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: هر قدر کارهای فرهنگی در شهر تهران افزایش یابد و از ظرفیت مغفول مانده سراهای محله و مساجد برای انجام امور فرهنگی بیشتر استفاده شود آسیب‌های اجتماعی عقب گرد بیشتری خواهند داشت.

1400/09/02
|
14:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ علیرضا نادعلی شهرستانکی، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، عضو و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد آسیب‌های اجتماعی از روی کاغذ تا کف خیابان گفت: هر قدر کارهای فرهنگی و فرهنگ سازی در شهر تهران افزایش یابد و از ظرفیت مغفول مانده سراهای محله و مساجد برای انجام امور فرهنگی بیشتر استفاده شود آسیب‌های اجتماعی عقب گرد بیشتری خواهند داشت.

وی افزود: متاسفانه در 4 سال گذشته از ظرفیت سراهای محله شهرداری در مناطق، بهره کافی برده نشده است و شهرداری در دوماه اخیر تلاش کرده تا نرم افزار سراهای محله را تغییر دهد و سراها را از این ریل خارج کرده و با استفاده از ظرفیت معتمدین محل و افراد فرهنگی دوباره فعال کند.

** * مغفول ماندن نقش محوری مساجد در امور فرهنگی، عامل افزایش آسیب ها

نادعلی افزود: در این سال‌ها متاسفانه ظرفیت فرهنگی مساجد نیز مغفول مانده است که امید می‌رود با توجه به نقش محوری مساجد در فعالیتهای مذهبی و فرهنگی با تلاش مسئولین امر از ظرفیت مسجد برای انجام فعالیت‌های فرهنگی بهره کافی برده شود.

وی با تاکید به اینکه در حال حاضر برای رفع آسیب‌های اجتماعی در سه بخش حاکمیتی، مردم و راه حل‌ها تغییراتی لازم است اتفاق بیفتد گفت: در اولین گام باید هماهنگی بین بخش‌های حاکمیتی اتفاق بیفتد که معمولا به دلایل مختلف چون از هم گسیختگی‌های ساختاری، رقابت‌ها، عدم تعامل سیاسی وجود ندارد و باید با رسیدن به راه حل‌های مشترک وضعیت آسیب‌های اجتماعی سامان داده شود.

*** ضروت بهره بردن از ظرفیت‌های مردمی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران افزود: دومین گام، ایفای نقش خود مردم هست که حضور مردم و ظرفیت‌های مردمی مانند بسیج، گروه‌ها، سمن‌ها، هیئت‌ها، و خیریه‌ها در رفع و کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر است و ضروری است که از این ظرفیتها برای رفع و کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده شود.

نادعلی در رادیو گفت‌و گو تصریح کرد: بین بخش حاکمیتی و ایفای نقش مردم نیز بخش راه حل‌های علمی وجود دارد، که با توجه به اینکه برای هر کدام از آسیب‌های اجتماعی راه حل‌های متفاوتی وجود دارد، باید بر اساس مبانی و میزان هر آسیب راه حل آن آسیب را اتخاذ و استفاده کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه بهترین راه درک آسیب‌های اجتماعی دیدن صحنه‌ها از نزدیک است گفت: خوشبختانه در دولت جدید این رویکرد وجود دارد و رئیس جمهور در موارد اخیر با حضور در صحنه‌ها دستورات لازم را برای رفع بحران‌ها داده‌اند که امید می‌رود این اقدام دولت موجب شود این اقدامات و حضور مسئولین در بین مردم در سطح مسئولین تسری یابد.

وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: بهترین راه برای بستن دهلیزهای ورودی آسیب‌های اجتماعی فرهنگ سازی و برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای موضوعاتی چون فرهنگ، آموزش و پرورش و سبک زندگی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی