گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس كانون سردفتران و دفتر یاران: بخشنامه دادستان برای الزامی نبودن تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی قانونی نیست

خندانی در رادیو گفت‌وگو در مورد بخشنامه دادستان کل کشور مبنی بر کفایت برگ سبز خودرو و عدم نیاز به ثبت در دفاتر گفت: بخشنامه دادستان کشور قانونی نیست و دادستان نیز قانون گذار نمی‌باشد و تنها مجری اجرای قانون است.

1400/09/09
|
14:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد اینکه برگ سبز خودرو سند رسمی است یا نه گفت: رای دیوان عدالت اداری و بخشنامه دادستان که بر مبنای آن صادر شد در مورد بحث وکالتنامه‌ها و یک موضوع داخلی سازمان ثبت و قوه قضاییه بود که آن را ابطال کردند و ورودی به تنظیم سند یا عدم تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی در آن وجود ندارد.

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران ادامه داد: کمیسیون اصل 90 در سال 90 این بحث را بررسی و نظر داده که تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی الزامی است، معاونت حقوقی ریاست جمهوری در آن زمان نیز تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی را جباری دانسته، رئیس قوه قضاییه هم تنظیم سند را اجباری دانسته و آخرین نظر اداره‌کل اسناد و تنقیح قوانین در پاسخ به طرح استفساریه ماده 29 قانون رسیدگی به جرائم رانندگی بر تنظیم سند در دفاتر اسناد است.

***برای الزام به تنظیم سند در دفاتر اسناد باید آخرین اراده قانون گذار مد نظر قرار گیرد

خندانی تصریح کرد: فصل الخطاب در نظام مقدس جمهوری اسلامی قانون است و ما باید قوانین قبلی را فراموش کنیم و در مورد الزام به تنظیم سند خودرو در دفتر اسناد رسمی آخرین اراده قانون گذار را مد نظر قرار دهیم که آخرین اراده قانونگذار ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی است و وضعیت تنظیم سند و تعویض پلاک را مشخص کرده است.

وی افزود: بر اساس ماده 29 رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی تصویب سال 1389 به صورت شفاف آمده است که مردم برای تعویض پلاک باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایند و برای تنظیم سند رسمی الزاما به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران بیان داشت: از تصویب این قانون تا کنون که قریب به 11 سال می‌گذرد با دوستان راهنمایی رانندگی و برخی مراجع ذی صلاح اختلاف نظر و دیدگاه‌هایی در ماده 29 داشته‌ایم و تا کنون ادامه دارد و علیرغم نظر کانون سردفتران و دفتر یاران و قوه قضاییه که این قانون کاملا شفاف و واضح تکلیف را مشخص کرده ولی متاسفانه ایرادات و ابهاماتی بر این قانون وارد کرده‌اند و این مسئله را ایجاد کرده‌اند که مردم در این راستا بلا تکلیف شده‌اند.

وی در رادیو گفت‌وگو ادامه داد: شرایط و وضعیتی که اکنون در مراکز تعویض پلاک است یک وضعیت منسوخ شده است و قابلیت اجرایی ندارد و نیروی انتظامی به مواد قانونی منسوخ ماده 47 و 48 مصوب شده در سال 1310 استناد می‌کند که بر اساس آن اموال غیر منقول نیاز به ثبت سند ندارند و اکنون این قوانین قابل استناد نیستند.

خندانی با تاکید بر اینکه در ماده 29 اگر بحث تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی وجود نداشت و همان برگ سبز صادره توسط پلیس سند رسمی بود پس چرا چندین بار از لفظ تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی استفاده شده است گفت: بر اساس ماده 29 برگ سبز سند رسمی نیست و فرآیندهایی در پلیس باید طی شود و بعد از آن به تنظیم سند رسمی باید منجر شود حتی در تبصره‌های ذیل آن و آیین نامه‌های این ماده به صراحت آمده که تعویض پلاک در مراکز تعویض پلاک و تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران گفت: در بحث تنظیم و ثبت سند رسمی آن در دفاتر اسناد رسمی بیش از 20 مزایا وجود دارد و اگر روزی کسی متعرض شد نسبت به مالکیت خودرو، افراد می‌توانند سند رسمی را در مرجع قضایی ارائه دهند.

وی اظهار داشت: در مورد برگ سبز بخشنامه صریح ریاست قوه قضاییه وجود دارد که فرمودند محاکم قضایی از اعتبار بخشی برگ سبز خودرو صادره از مراکز تعویض پلاک باید خودداری کنند و مبنای مالکیت افراد بر اتومبیل، سند تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی است.

خندانی در مورد هزینه‌های بالای دفاتر برای ثبت نیز گفت: دفاتر اسناد رسمی بر مبنای قانون هزینه دریافت می‌کنند و مبلغ دریافتی شامل حق الثبت و مالیات بر ارزش افزوده و .. است.

وی تصریح کرد: دفاتر اسناد رسمی قریب به 80 سال فعالیت تنظیم و ثبت سند رسمی در کشور را انجام می‌دهند و تمام تکالیف و وظایف دفاتر اسناد رسمی بر مبنای قانون است و هیچ مبنا و شانی غیر از قانون در دفاتر اسناد رسمی قائل نیستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی