گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون محیط زیست انسانی اداره كل حفاظت محیط زیست تهران: منابع آلاینده متحرک، مشکل اصلی در آلودگی هوا

عبادتی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بیشترین سهم در آلودگی هوای شهر تهران را منابع آلاینده متحرک دارند.

1400/10/12
|
10:27
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ زهره عبادتی، معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست تهران با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد اجرای قانون هوای پاک گفت: کنترل منابع آلاینده متحرک کار بسیار سختی است چرا که بخشی از این منابع آلاینده مربوط به مردم است که باید خودرو‌های فرسوده خود را از رده خارج کنند یا از قطعات کنترل آلاینده‌ها مانند کاتالیست‌ها استفاده کنند.

وی افزود: بخش دیگری از منابع متحرک آلاینده مربوط به حمل و نقل عمومی است که توسعه، نوسازی و بهسازی حمل‌ونقل عمومی مستلزم هزینه‌های بسیار زیادی است که اخیرا در شهرداری مقرر شده است که اقداماتی در این زمینه انجام شود.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت از محیط زیست تهران تصریح کرد: بخش دیگری از منابع متحرک آلاینده شهر تهران مربوط به ماشین‌های سنگین مانند کامیون، کامیونت، وانت و... هست که در مواقع شبانگاهی از تهران عبور می‌کنند و باعث ایجاد آلایندگی می‌شوند.

عبادتی در ادامه در پاسخ به چرایی عدم نظارت بر تولید کاتالیست‌های غیر استاندارد و اجاره دادن کاتالیست‌ها برای گرفتن معاینه فنی گفت: در ماده 4 قانون هوای پاک سازمان ملی استاندارد تکلیفی تحت عنوان کنترل و نظارت بر واردات قطعات موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از جمله کاتالیست‌ها و فیلتر‌ها را دارد.

وی افزود: ولی با توجه به اینکه در تولید کاتالیست‌ها بر اساس استانداردها باید فلزات گران بها استفاده شود متاسفانه یک سری مراکز و واحد‌های غیر مجاز این نوع قطعات را به صورت غیر استاندار تولید می‌کنند که وزارت صمت و سازمان ملی استاندار وظیفه دارند با این موارد برخورد کنند.

عبادتی با بیان اینکه در استان تهران 70 لکه و شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد، بیشترین تعداد انبارهای کشور در تهران است، بیشترین مراکز آموزش عالی در تهران قرار دارند، بورس کالا و فروشگاه‌ها و بیمارستان‌های بزرگ و تخصصی در تهران قرار گرفته است گفت: حمل و نقلی که به واسطه وجود این مراکز در سطح شهر اتفاق می‌افتد در آلودگی هوا بسیار موثر است که باید برای بارگذاری‌هایی که در تهران می‌شود فکری اساسی صورت گیرد.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست تهران در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش آمایش سرزمین گفت: متاسفانه سالهاست که بحث آمایش سرزمین را مطرح می‌کنیم ولی عملا اجرایی نشده است در حالی که اگر آمایش با اصول و ضابطه پیش برود می‌تواند موثر باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تکالیفی که در قانون هوای پاک برای سازمان محیط زیست مشخص شده است، بخشی مربوط به تدوین آیین نامه‌ها و دستور العمل‌ها بوده که انجام شده و به دستگاه‌ها برای اجرا ابلاغ شده است و بخشی دیگری از تکالیف جزو وظایف اجرایی سازمان است که قبل از قانون هوای پاک انجام می‌شده و اکنون نیز به صورت مستمر انجام می‌شود.

عبادتی تصریح کرد: نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی بر اساس ماده 6 قانون هوای پاک، نظارت بر استقرار مراکز صنعتی و معدنی بر اساس ماده 11 و نظارت بر مراکز صنعتی بر اساس ماده 12 از جمله این وظایف است که به صورت جد و مستمر توسط سازمان محیط زیست انجام می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی