گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس مسائل اقتصادی سازمان امور مالیاتی: هوشمند نبودن بانک‌های اطلاعاتی از دلایل فرار مالیاتی است

غیبی پور در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حال حاضر وصول مالیات در کشور ما در حال گذار از سیستم سنتی به سیستم روز است و بزرگترین ضعف ما هوشمند نبودن بانک‌های اطلاعاتی است که باعث فرار مالیاتی می‌شود.

1400/10/22
|
14:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر سیاوش غیبی پور، کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد زیر میزی پزشکان گفت: در رسیدگی‌های مالیاتی سنتی، مامورین مالیاتی برای نوشتن گزارش‌ها و کامل کردن اطلاعات مالی نیاز به اطلاعات درست دارند که هوشمند نبودن بانک‌های اطلاعاتی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی بر ضرورت ارتقاء بانک‌های اطلاعاتی در کشور تاکید کرد و بیان داشت: بهترین شیوه اخذ مالیات، دریافت مالیات بر مبنای اطلاعات دقیق و شفاف است ولی متاسفانه اجرای سیستم‌های جدید طرح جامع مالیاتی کند پیش رفته و برخی موارد هم بومی سازی نشده است و پیاده سازی و هوشمند سازی سامانه مالیاتی برخی مشاغل زمان زیادی می‌برد.

غیبی پور اظهار داشت: اجرای ماده 169 نصب سامانه‌های فروش سازمان امور مالیاتی یا همان کارتخوان‌ها قانونی شده است ولی در پیاده سازی سامانه‌های فروشگاهی با کارتخوان‌ها فاصله افتاده است که این موضوع در حال حاضر از 3 منبع کنترل می‌شود.

کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: براساس قانون جدید هر فردی که کارتخوان داشته باشد مودی مالیاتی محسوب می‌شود و عملا جلوی کارتخوان‌های اجاره‌ای گرفته می‌شود و پزشکان نمی‌توانند از کارتخوان‌های اجاره‌ای استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه در روش‌های جدید، پول به حساب دستیار یا منشی پزشک واریز می‌شود و در ظاهر پزشک هیچ دخالتی در این موضوع ندارد گفت: بر اساس تبصره 1 ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم هر وجه از هر کجا دریافت می‌شود یا باید روابط استخدامی باشد یا 10 درصد برداشته می‌شود که بیشترین فساد و کسری پرداخت قبلا در این بخش بوده است و این 10 درصد جلوی بخشی از فرار‌های مالیاتی را گرفته است.

کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی در روش دیگر کنترل تراکنش‌های بانکی خود پزشکان را رصد می‌کند تا اگر اظهار نامه ارائه شده آنها با تراکنش‌ها مغایر بود رسیدگی کند.

وی با بیان اینکه اگر تخلفات راه‌های جدیدی پیدا کرده است همچنان گزارش دهی هم آسان شده است و همه افرادی که احساس می‌کنند مطالبه پزشکان خارج از ضابطه است می‌توانند از طریق سایت یا شماره‌های اعلام تخلفات سازمان مالیاتی گزارش دهند.

غیبی پور با اشاره به ایجاد واحد فرار مالیاتی در سازمان مالیاتی گفت: ساده ترین راه گزارش تخلفات ورود گزارش تخلف در بخش رسیدگی به شکایات در پرتال حراست سازمان می‌باشد و هموطنان می‌توانند شماره کارتهایی که برای پرداخت مازاد به پزشکان به آنها داده می‌شود را به سازمان مالیاتی گزارش دهند تا سازمان مالیاتی به سرعت شماره کارت‌ها را بررسی و در صورت کتمان جرایم اخذ کند.

کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: اگر سازمان امور مالیاتی در بررسی اظهار نامه و درآمدهای مالیاتی متوجه کتمان شود، جرایم تخلف کتمان بسیار بیشتر از جرایم مالیاتی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی