گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

تراکم فروشی مبنای شکل‌گیری افسار گسیخته بلندمرتبه‌سازی

حمزه ای در رادیو گفت‌وگو با اشاره به آزاد شدن بلندمرتبه سازی در تهران بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی ومعماری عنوان کرد: بلندمرتبه سازی یک ظرفیت و فرصت است در صورتی که شرایط آن مهیا باشد.

1400/10/25
|
08:20
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس مسعود حمزه ای، مشاور معاونت شهرسازی ومعماری وزارت راه و شهرسازی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد اینکه رانت بلند مرتبه سازی در جیب کیست؟ گفت: از مزایای بلند مرتبه سازی عدم دست اندازی به زمین های حاصلخیز پیرامون شهرها، کاهش هزینه های تامین زیر ساخت ها و امکان تامین خدمات پشتیبان سکونت از محل کاهش سطح اشغال ناشی از بلند مرتبه سازی در بافت های میانی شهرها، که به غلط پرشده و خدمات ندارند و از طریق بلند مرتبه سازی مقدور می شود، است.

وی افزود: بلندمرتبه سازی تهدیداتی هم مانند ایجاد مشکلات جدی ترافیکی اگر اندیشیده نشود، ایجاد مشکلات در تامین زیر ساخت ها وحقوق مجاورین و مسائل فرهنگی و ... دارد.

حمزه ای تصریح کرد: در مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی به مدل های ساخت، موضوع تعدیل تقاضای بازار، جلوگیری از تمرکز بر بلند مرتبه سازی در نقاط ویژه، ساخت بناهای بلندمرتبه در اراضی واجد شرایط وممانعت از شکل گیری در عرصه های مسئله ساز به دقت اندیشیده شده وهمه این نکات تبدیل به نقشه ای شده است که چار چوب کلی آن به شهرداری ابلاغ شده تا بر مبنای آن مکان های مناسب را اعلام کند.

مشاور معاونت شهرسازی ومعماری وزارت راه و شهرسازی در بیان اینکه امکان دارد در روند اجرای مصوبه جدید مشکلات و دغدغه هایی ایجاد شود اظهار داشت: شورای عالی شهرسازی یک نهاد سیاست گذار است و مجری این مصوبه شهرداری است و طبیعتا باید ابزارهای نظارتی وجود داشته باشد که آنچه مصوب می شود به درستی پیاده شود.

وی با تاکید بر اینکه از ارزش ها وظرفیت های بلند مرتبه سازی نمی توان گذشت و باید سعی کنیم با مدل های درستی با موضوع بلند مرتبه سازی برخورد کنیم بیان داشت: بلندمرتبه سازی بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی ومعماری نه تنها آزاد نشده است بلکه صرفا در مناطق خاصی از شهر در قالب پهنه ها و لبه های مجاز تحت ضوابط ومقررات ویژه ساخت برای حصول اطمینان از ایمنی ساختمان و متضمن زیبایی سیمای شهر مورد موافقت قرار گرفته است.

حمزه ای ادامه داد: اگر رعایت کلیه نکات و الزاماتی که در این مصوبه آمده از سوی شهرداری تهران و تعامل سازندگان را داشته باشیم امیدواریم ضمن تغییر الگوی ساخت در مناطق مستعد، افزایش بهره وری زمین و کمک به نوسازی بافت های فرسوده، تامین بخشی از خدمات پشتیبان سکونت و در نهایت بهبود چهره شهر تهران را هم به عنوان الگوی مناسب برای بلند مرتبه سازی شاهد باشیم و حتی بتواند الگویی برای کلان شهر های دیگر واقع بشود.

*** بلندمرتبه سازی فرصتی برای نظام مندی شناسنامه فنی ملک

وی در ادامه بلند مرتبه سازی را فرصتی به سمت نظامند کردن شناسنامه فنی ملکی دانست و بیان داشت با بلند مرتبه سازی بدیهی است که بهتر می توانیم اطمینان حاصل کنیم که اطلاعات مندرج در شناسنامه فنی ملک صحیح است.

مشاور معاونت شهرسازی ومعماری وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: بلند مرتبه سازی به شیوه نوین در تهران در دهه 1330 با شکل گیری ساختمان 10 طبقه در خیابان جمهوری شکل گرفت و در دهه 40 با ساخت ساختمان های اداری وتجاری مانند پلاسکو، آلومینیوم، بانک کار(ساختمان بورس امروز) اوج گرفت و در دهه 50نیز بلند مرتبه سازی در ساختمان های مسکونی باب شد واولین ساختمان های مسکونی بلند مرتبه در بهجت آباد شروع و سپس با ساخت مجموعه هایی در اکباتان و اسکان و... این رویه ادامه یافت تا در دهه انقلاب بنا به دلایلی شور بلند مرتبه سازی متوقف شد.

***تراکم فروشی مبنای شکل گیری افسار گسیخته بلندمرتبه سازی

حمزه ای اظهار داشت: در دهه 70 یک بی برنامه گی در بلند مرتبه سازی در تهران و کشور به شکل تراکم یا تراکم فروشی آغاز شد که مبنایی بود برای اینکه بلند مرتبه سازی به صورت افسار گسیخته شکل بگیرد.

مشاور معاونت شهرسازی ومعماری وزارت راه و شهرسازی بیان داشت: شورای عالی شهرسازی و معماری در سال 69 اولین مصوبه را در همین ارتباط داد و سعی کرد چارچوب مند عمل کند و در مقطعی بر ممنوعیت بلندمرتبه سازی تا تعیین ضوابط جدید تاکید کرد تا در سال 1386 طرح جامع شهر تهران را ابلاغ و مقرر شد ضوابط بلند مرتبه سازی توسط شهرداری مشخص شود و نهایتا پس از گذشت سال ها در آذرماه سال جاری بر اساس مصوبه جدید شورای عالی شهرسازی ومعماری بلندمرتبه سازی در تهران آزاد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی