گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: تلاش برای رفع موانع استفاده از وکیل و تسهیل در برخورداری از خدمات حقوقی

قادری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: هدف در طرح تسهیل صدور مجوز خدمات حقوقی این است که موانعی که برای استفاده از وکیل وجود دارد را برطرف کنیم و زمینه را بگونه‌ای فراهم کنیم که در همه موارد متقاضیان بتوانند از خدمات حقوقی استفاده کنند.

1400/11/05
|
12:05
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگوی تلفنی با برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد چیستی، چگونگی و چرایی آزمون وکالت برای قضات گفت: با توجه به حجم فارغ التحصیلانی که داریم و در عین حال با توجه به محدودیت‌هایی که در برخی پرونده‌ها وجود دارد امکان دسترسی به وکیل به خاطر بالا بودن هزینه‌های گرفتن وکیل وجود ندارد بنابراین با این دید مجلس و کمیسیون ورود پیدا کرد و دقیقا در بحث آزمون وکلا، آزمون کارشناسان دادگستری، آزمون دفاتر ثبت اسناد و املاک، تغییراتی ایجاد شد.

وی افزود: طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار در کمیسیون جهش تولید مصوب شد و در مجلس هم مورد تایید قرار گرفت و به شورای نگهبان ارسال شد که متاسفانه شورای نگهبان با چند ایراد آن را تصویب نکرد و اکنون مجددا در دستور کار کمیسیون جهش تولید قرار دارد که تلاش داریم این ایرادات را برطرف کنیم.

قادری ادامه داد: اعتقاد ما در کمیسیون جهش تولید مجلس این بود که تفاوتی بین نمایندگان حقوقی شرکت‌ها، وکلا، اساتید دانشگاه و کارشناسان حقوقی دستگاه‌ها وجود ندارد و همه باید در آزمون شرکت کنند که مورد تایید قرار نگرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: معافیت قضات از شرکت در آزمون وکلا باعث برخی نگرانی‌ها بود که اگر قضات بعد از بازنشستگی بتوانند به کار وکالت بپردازند یک رانتی ایجاد می‌کند و در اصلاح مرحله دوم یکی از پیشنهادات این بود که اگر می‌خواهیم اجازه بدهیم که قضات بعد از بازنشستگی وکالت کنند، اجازه وکالت در حوزه‌ای که 5 سال محل خدمتشان بوده را نداشته باشند و در جای دیگری به وکالت بپردازند که این رانتی را برایشان ایجاد نکند و شرایط برابری با وکلا داشته باشند که متاسفانه در کمیسیون رای نیاورد و باید دوباره در صحن مطرح شود.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا وکالت شغل است یا نقش حقوقی گفت: تمام کسب و کارهایی که در حوزه کاری قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار آمده است به نوعی یک خدمت هستند و فرصتی را به شکل مستقیم و غیر مستقیم برای خدمت به مردم فراهم می‌کنند و کار وکلا نیز در واقع تولید خدمت است.

*** رانت قضات برای وکالت

قادری در ادامه با بیان اینکه در همه جای دنیا همه افراد در ابتدا وکیل می‌شوند و بعد قاضی می‌شوند گفت: ولی در کشور ما به عکس است و افراد اول قاضی می‌شوند و به اعتبار قاضی شدنشان پروانه وکالت برایشان صادر می‌شود که این رانتی را ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه با بیان اینکه برای جلوگیری از اطاله زمان و درگیرنشدن این قانون در گیر و دار شورای نگهبان و مجلس ترجیح بر این شد که ابتدا قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار تصویب شود و بعد در قانونی مجزا به این موضوع پرداخته و اصلاحات را انجام دهیم گفت: وقتی قوه قضاییه ممنوعیت سنی برای کار قضات ندارد و قضات با سن بالا را به کار می‌گیرد دیگر دلیلی ندارد که این امتیاز را برای قضات بازنشسته فراهم کنند که بعد از قضاوت هم به وکالت بپردازند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی