گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

کاهش تمایل پزشکان برای ورود به طرح پزشک خانواده به دلیل عدم مدیریت کارآمد

نوری کوشکی، در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به دلیل نبود مدیریت مجرب و کارآمد اقبال و تمایل پزشکان برای ورود به طرح پزشک خانواده روز به روز در حال کاهش است.

1400/11/06
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ ابراهیم نوری گوشکی، متخصص پزشکی خانواده با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد اینکه چرا طرح پزشک خانواده اجرا نمی‌شود؟ گفت: تمایل پزشکان تازه فارغ تحصیل به سمت تخصصی شدن و اخذ مدرک تخصص، نشان از اجرای نادرست برنامه پزشک خانواده و عدم مشوق کافی برای اشتغال پزشکان عمومی در این برنامه است.

وی با بیان اینکه متأسفانه اجرای برنامه پزشک خانواده قائل به فرد شده است و با تغییر مدیران، اجرای آن تغییر و آزمون‌وخطا می‌شود اظهار داشت: برای اجرایی‌شدن برنامه پزشک خانواده بعد از گذشت 16 سال، باید مدیران پایبند به اصل اجرای برنامه پزشک خانواده باشند، مدیرانی که قانون‌گریزی انجام می‌دهند شناسایی شوند، از متخصصین فن این رشته که سرمایه اقتصادی و انسانی نظام سلامت هستند استفاده گردد، پشتیبانی در عرصه سیاستگذاری وجود داشته باشد، از تضاد منافع جلوگیری شود و سیاست‌های وزارت بهداشت باید قائل به عمل باشد و با تغییر افراد تغییر نکند.

این متخصص پزشکی خانواده تصریح کرد: پزشکان خانواده، پزشکان سلامت‌نگر و جامعه نگری هستند که علاوه بر درمان بیماری‌های جسمی بیماران خود، به بهداشت روحی افراد تحت پوشش نیز توجه دارند.

وی افزود: پزشکان خانواده با افراد تحت پوشش خود به‌عنوان یک خانواده ارتباط مستقیم داشته و به دلیل آگاهی کامل از تاریخچه تمامی بیماری‌ها‌ی فرد در پیشگیری از بیماری‌ها، غربالگری‌ها و شناسایی سرطان‌ها می‌تواند نقش مؤثر و کمک‌کننده‌ای داشته باشد.

* درمان 70 درصد بیماری‌ها توسط پزشکان خانواده

نوری گوشکی با تاکید بر اینکه هم اکنون ٧٠ درصد بیماری‌ها توسط پزشکان خانواده درمان می‌شوند گفت: در اجرای برنامه پزشک خانواده حدود ٩٠ درصد بیماری‌ها توسط پزشکان خانواده قابل‌درمان هستند و تنها حدود ١٠ درصد از بیماری‌ها به سطوح ٢ و ٣ ارجاع می‌شود.

وی در ادامه در مورد تاریخچه اجرای پزشک خانواده بیان داشت: زمزمه‌های اجرای پزشک خانواده از سال ٨١ در کشور شروع شد و در مردادماه سال ٨٤ مصوب شد که برنامه پزشک خانواده با پنج خدمت در روستاها و مناطق شهری زیر 20 هزار نفر اجرایی شود.

این متخصص پزشکی خانواده تصریح کرد: اجرای برنامه پزشک خانواده شهری نیز از سال 89 به‌صورت آزمایشی در مناطق شهری استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، شهرکرد تحت عنوان صفر یک پایلوت شد و در سال ٩١ در دو استان فارس و مازندران تحت عنوان صفر دو اجرایی شد که بعد از آن قرار بود به کل کشور بسط داده شود ولی انجام نشد.

نوری گوشکی اظهار داشت: متأسفانه در اجرای برنامه پزشک خانواده، افزایش سرانه، همزمان با رشد نرخ تورم اقتصادی صورت نگرفته است و منجر به نارضایتی در پزشکان خانواده مناطق روستایی و شهری خصوصا، پزشکان خانواده استان فارس شده است.

وی در ادامه با اشاره به مدل‌های متفاوت اجرا شده برنامه پزشک خانواده طی این سال‌ها در مناطق شهری و روستا‌یی، بر ضرورت اجرای یک نسخه واحد با سرانه مشخص و نظام پرداخت تعریف شده یکپارچه برای اجرای برنامه پزشک خانواده به جای انواع مدل‌ها و آزمون و خطاها تاکید داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی