گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل دفتر نظام ارجاع و پزشك خانواده سازمان نظام پزشكی: تخصص گرایی، پزشک عمومی را نابود کرده است

گلستانی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: امروه پزشکان عمومی به دنبال گرفتن تخصص هستند و متاسفانه رویکرد تخصص گرایی در جامعه پزشک عمومی را نابود کرده است.

1400/11/06
|
13:03
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محبوبه گلستانی، مدیر کل دفتر نظام ارجاع و پزشک خانواده سازمان نظام پزشکی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد اینکه چرا طرح پزشک خانواده اجرا نمی‌شود؟ گفت: وقتی نگاه تخصص گرایی از فرهنگ پایه مردم تا مسئولین نظام سلامت و رسانه ملی در کل جامع ساتع می‌شود، نمی‌توان از پزشکان این انتظار را داشت که به دنبال تخصص نباشند و پزشکان هم بر اساس بازار کار و تخصص گرایی، خود را تطبیق می‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پزشکان عمومی با انگیزه‌های اقتصادی و کسب جایگاه اجتماعی به سمت تخصصی شدن می‌روند گفت: نظام ارجاع و پزشک خانواده یک برنامه تکلیفی است که باید اجرا شود ولی نقش مردم به عنوان اولین مجری بسیار موثر است و مردم می‌توانند در محله خود یک پزشک عمومی را انتخاب کرده و تمام برنامه‌های سلامت خود را زیر نظر یک پزشک عمومی ببرند.

گلستانی با تاکید بر اهمیت جایگاه اجتماعی پزشک خانواده به عنوان گروه مرجع اظهار داشت: برای اجرای طرح پزشک خانواده دوباره نظم دهی نظام سلامت اولین اقدام است که باید انجام شود و در این راستا بایستی توزیع درآمد درست انجام گیرد چرا که در حال حاضر تنها بخشی از نظام سلامت دارای درآمدهای آنچنانی بوده و بخش عمده‌ای از نظام سلامت از داشتن درآمدهای بالا محروم هستند.

*** تحقق عدالت سلامت و درآمد نیازمند بازنگری تمام فرآیندهای حاکم بر نظام سلامت

مدیر کل دفتر نظام ارجاع و پزشک خانواده سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: عدالت سلامت و عدالت درآمد جز با بازنگری تمام فرآیندهایی که بر نظام سلامت حاکم است امکان پذیر نیست و بایستی در اجرای طرح پزشک خانواده کلیه اجزا ارائه خدمت دیده شود.

وی در ادامه با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده پشتوانه‌های قانونی زیادی از جمله برنامه توسعه چهارم، برنامه توسعه پنجم و... را دارد ولی متاسفانه هنوز در چالش موفق بودن یا نبودن این برنامه قرار داریم بیان داشت: در اجرای پزشک خانواده طی سالیان گذشته به لحاظ تئوری خوب عمل کرده‌ایم ولی تمام برنامه‌ها به صورت جزیره‌ای انجام شده است، در حالی که نظام ارجاع جزیره‌ای، شهری و روستایی نداریم و اگر قرار است طبق قانون که تکلیف شده عمل شود باید به یک شکل واحد در کل کشور اجرایی شود.

گلستانی بیان داشت: در اجرای طرح پزشک خانواده بایستی سرانه و تعرفه برای پزشکی که در مرز خدمت می‌کند با پزشکی که در شهر کار می‌کند متفاوت باشد ولی متاسفانه موقع نوشتن دستورالعمل‌ها هیچ قاعده‌ای برای بسته خدمتی که از پزشک مطالبه میشود وجود ندارد.

وی ادامه داد: یکی از اشتباهاتی که در بحث تعرفه و سرانه وجود دارد و مانع اقبال پزشکان به طرح پزشک خانواده می‌شود، این است که سالی یکبار سرانه افزایش می‌یابد که بایستی در بخش خصوصی با توجه به تورم و افزایش اجاره بها تعرفه‌ها را به روز رسانی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی