گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

قوانین و حمایت‌ها از موسسات فرهنگی شفاف نیست

مدیر یک موسسه فرهنگی گفت: انتظار داریم وزارت ارشاد کارگروهی تشکیل دهد که خدمات به موسسات فرهنگی، هنری در آن کمیته اطلاع رسانی شود.

1401/02/10
|
14:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر مهرشاد کاظمی، معاون سابق فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اشاره به مصائب هنرمندان در ثبت موسسات فرهنگی هنری در جایگاه ناهماهنگی‌ها میان اداره ثبت شرکت‌ها و وزارت ارشاد با برنامه «گفتگوی فرهنگی» گفتگو کرد.

وی اظهار کرد: علی رغم اینکه جلساتی که در زمان مسئولیت بنده برگزار شد و دولت سعی کرد در آن مدت صدور مجوز‌ها سهل و آسان شود، محدودیت جغرافیایی یکی از مشکلات موسسات فرهنگی هنری به شمار می‌رود، به طور مثال؛ در شهرستانی مثل دودانگه آن مرحله 18 گانه ثبت موسسه انجام می‌شود؛ ولی سلیقه‌ای عمل کردن کارشناسان اداره ثبت یکی از مشکلات است که کار را برای مدیران موسسات فرهنگی سخت می‌کند، در گذشته موافقت نامه‌ها خطاب به مدیران موسسات بود در حال حاضر اداره ثبت مانع بزرگی ایجاد کرده و از الزام نامه وزارت فرهنگ و ارشاد می‌گوید.

معاون سابق فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران بیان کرد: تمدید مجوز‌ها خوشبختانه در حال حاضر هیچ مشکلی ندارد، طرحی که سال گذشته داشتیم این بود که دولت اجبار کرده بود که روند اخذ مجوز کوتاه شود این طرح رشد مناسبی را طی کرد؛ امیدواریم که با کمک همه روند صدور مجوزها سهل و آسان شود و دیگر شاهد بروکراسی‌ها زائد نباشیم.

در ادامه فخر السادات فاطمی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره موسسه فرهنگی، هنری طاها سپهر تهران با حضور در استودیو پخش رادیو گفت و گو اظهار کرد: بنده حدود سه سال گذشته مجوز ثبت موسسه برایم صادر شد و از مصائب آن زمان در جریان هستم؛ البته که هنوز آن مشکلات پا برجا است؛ وزارت ارشاد در برخی مواقع همکاری‌های مناسبی با مدیران موسسات فرهنگی دارد.

فاطمی بیان کرد: قوانین و حمایت‌ها شفاف نیست؛ انتظار داریم وزارت ارشاد کار گروهی تشکیل دهد که خدمات به موسسات فرهنگی، هنری در آن کمیته اطلاع رسانی شود، نوجوان و جوانان با فرهنگ قطعا نجات پیدا می‌کنند.

وی تصریح کرد: ما بازی‌های جام جهانی در قطر را پیش رو داریم با توجه به خدمات کشورمان برای این بازی از جمله رایگان شدن ویزا به ایران، این انتظار می‌رود که از این فرصت خوب فرهنگی نهایت استفاده شود.

در ادامه سید علی یزدی خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی طی ارتباط تلفنی با برنامه گفت: مجلس یک وظیفه قانون گذاری و یک وظیفه نظارت را بر عهده دارد، در حوزه نظارتی اعضای کمیسیون فرهنگی از همان ابتدا تقسیم کاری در کمیسیون انجام داده‌اند، در حوزه سینما، تئاتر، مطبوعات برنامه‌های ویژه در نظر گرفته شده است، بودجه‌های فرهنگی نسبت به بودجه حوزه‌های دیگر 2 درصد است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت ارشاد به موسساتی که دارای اساسنامه باشند و وضعیت مشخصی داشته باشند؛ باید حمایت ویژه‌ای کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی