گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

ترانه‌های مبتذل جایزه هم می‌گیرند!

علی کرمی اظهارکرد: جالب است که بسیاری از ترانه‌ها که کاملاً بی معنا و بی مفهوم هستند در جشنواره‌ها جایزه هم می‌گیرند.

1401/03/01
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، اصغر علی کرمی مترجم و مدرس ادبیات و منتقد ادبی کشور درمورد جولان ترانه‌های مبتذل در موسیقی پاپ در سایه غفلت مدیران فرهنگی کشور با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه کرد.

علی کرمی با اشاره به اینکه ترانه از ابتدا هم وضعیت مشخص و معلومی نداشت گفت: چند نسل اول سرایندگان بنام و بزرگ شعر فارسی، خودشان خنیاگر بودند مانند حافظ که صدای بسیار خوبی داشت.

وی با بیان اینکه سرایندگان تصنیف‌ها نیز از شاعران تراز اول کشور بودند افزود: متاسفانه در روزگار ما این سرایندگان کنار گذاشته می‌شوند و خواننده خودش یک چیزی را سر هم می‌کند و می‌خواند بدون اینکه شناختی از ادبیات داشته باشد.

این منتقد ادبی اظهارکرد: «ابتذال» در فرهنگ ادبیاتی به معنای کلمه‌ای است که خیلی تکرار می‌شود و سطح آن در حد گویش عامه پایین آمده و در فرهنگ معین نیز معادل فرومایه و پست است.

علی کرمی با اشاره به اینکه کارفرمای هنر و ادبی در جهان تغییر کرده گفت: یک زمانی، هنر فقط مختص طبقه اشراف بود اما در عصر فرارسانه‌ای که همه مردم رسانه در اختیار دارند طبیعتاً نظرات هم گسترش پیدا می‌کند.

وی افزود: در گذشته آهنگسازان و خوانندگان با شاعرانی مانند سعدی و حافظ و رودکی و تاریخ بیهقی آشنایی کامل داشتند اما آهنگسازان این عصر سال به سال هم این آثار را مطالعه نمی‌کنند.

مترجم و مدرس ادبیات، فاصله گرفتن ادبا و قشر فرهیخته از شرکت‌های تولید موسیقی را یکی از علل گسترش ترانه‌های مبتذل دانست و گفت: شرکت‌های مافیای تولید موسیقی که خیلی قوی هستند به سختی کسی را درون خود راه می‌دهند.

علی کرمی به نقش بلاگر‌ها در تبلیغ ترانه‌های مبتذل نیز اشاره و اظهارکرد: در حال حاضر زور بلاگرها خیلی بیشتر از رسانه هاست و نکته جالب دیگر اینکه بسیاری از ترانه‌ها که کاملاً بی معنا و بی مفهوم و مسخره هستند در جشنواره‌ها جایزه هم می‌گیرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی