گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

سردبیر خبرگزاری تسنیم تشریح كرد؛ تهدیدها و فرصت های فضای مجازی برای رسانه های مکتوب

سردبیرخبرگزاری تسنیم با برشمردن برخی از تهدیدها و فرصت های رسانه های مجازی ، تاکید کرد : رسانه های مکتوب با بازنگری در شیوه های انتقال پیام می توانند جایگاه خود را حفظ نمایند.

1396/08/06
|
10:51
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع مطبوعات در عصر مجازی می مانند یا می روند؟ با حضور محمد کریمی ، سردبیر خبرگزاری تسنیم و باشگاه خبرنگاران پویا و خانم دکتر افسانه مظفری ، دانشیار و عضو هیئت علمی و مدیر گروه علوم ارتباطات و اجتماعی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه دکتر مظفری عنوان کرد : امروزه در جهانی زندگی می کنیم که با تنوع و فراوانی اطلاعات مواجه است و بیش از هر زمان دیگری فرهنگ و تعامل اجتماعی بیش از هر زمان دیگری محتوای اطلاعاتی پیدا کرده است تا حدی که عصر حاضر را دوره پرستش اطلاعات نیز نامگذاری کرده اند.

وی با بیان اینکه روزنامه نگاری سنتی و نوین فاصله بسیار کمی باهم دارند ، اظهار کرد : در این عصر که رقابت خیلی زیاد است باید دید روزنامه های سنتی برای ماندگاری خود چه می کنند .

استاد مدیریت رسانه تخصص گرایی ، تعهد به حرفه و تحلیل نویسی را به عنوان ویژگی های مطبوعات سنتی برشمرد و بیان کرد : ماندگاری روزنامه های کاغذی به صورت سند و مدرک جمع گرایی را افزایش می دهد و وحدت بخش است.

مظفری اضافه کرد : رسانه های نوین ضمن قابلیت دسترسی آسان ، کم هزینه هستند و اطلاع رسانی در آنها با سرعت انجام می شود ، در عین حال به دلیل تنوع بالایی که دارند به مخاطب حق انتخاب می دهند.از سوی دیگر تمرکز زدایی ، تعامل دو سویه ، انعطاف پذیری ، فرد گرایی و شبکه سازی در آنها بسیار قوی است.

در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو ، کریمی عنوان کرد : اگر امروزه اطلاعات و آگاهی در قالب شبکه های اجتماعی به سرعت فرصت بروز و ظهور پیدا می کند ، با خود حواشی هم به دنبال دارد.از این رو ظهور و بروز رسانه های نوین برای رسانه های مکتوب هم می تواند فرصت و هم می تواند تهدید باشد.

وی ادامه داد : فرصت از این جهت که رسانه های نوین برای جذب و تقویت مخاطب یا به عبارتی افزایش ضریب نفوذ به سطوح مختلف افکار عمومی باید شیوه های انتقال پیام را تغییر دهد یا مطالعات عمیق تری جهت دسترسی به بخش بزرگتری از ذائقه افکار عمومی داشته باشد.

سردبیر خبرگزاری تسنیم خاطرنشان کرد : شبکه های اجتماعی که از آنها به عنوان پایگاه های خبری در فضای مجازی یاد می شود به دلیل گرفتار شدن در میدان سرعت انتقال پیام به بسیاری از فاکتور های انتقال پیام به خصوص مولفه دقت آسیب وارد کرده اند.بنابراین مطبوعات با پوشش این غفلت ها می توانند برای مانایی و تقویت حضور خود در فضای رسانه ای تلاش نمایند.

کریمی با تاکید بر شاخصه فضای مجازی در گسترش دامنه انتقال پیام ، بیان کرد : رسانه های مجازی در عین حال نمی تواند تامین کننده تمام ذائقه های افراد جامعه باشد. به عنوان مثال در رسانه های مکتوب هنوز داستان ، دانستنی های مطلوب ، آشپزی و ...پوشش داده می شود.

وی بیان کرد : گذشت زمان برای دسترسی به امکانات توسعه پیام و موارد مورد نیاز مخاطب حال حاضر این فرصت را در اختیار رسانه مکتوب قرار می دهد تا با یک بازنگری در شیوه های انتقال پیام و مشخصا رویکرد به سمت تحلیل نگاری به بخشی از اطلاعات جا مانده در انتقال پیام در این سرعت بسیار زیاد پاسخ دهد.

این روزنامه نگار چالش موجود را نشات از چالش همیشگی سنت و مدرنیته دانست و عنوان کرد : در نسل حاضر المان ها و مصادیق فراوانی داریم که نسل جدید با وجود سنت ها و خرده فرهنگ های گذشته ناآشنایی کمرنگی دارد باز هم به آنها مراجعه می کند.

کریمی به مزایای ورود تکنولوژی به عرصه مطبوعات اشاره کرد و گفت : فضای مناسبی برای مدیریت هزینه و نیروی انسانی فراروی اصحاب رسانه مکتوب قرار گرفته است.اگر در گذشته به کادر متخصص و فنی برای صفحه بندی و کادربندی برای چاپ وجود داشت ، امروزه تکنولوژی با کاهش این هزینه ها ، این امکان را فراهم می کند که سرمایه رسانه ها صرف آموزش و تربیت نیروهای خبره و متخصص در زمینه خبرنگاری و روزنامه نگاری شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی