گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی: چشم و هم چشمی ریشه در کمبود های روحی و روانی دارد

رئیس گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد : چشم و هم چشمی ریشه در کمبود های روحی و روانی دارد و احساس حقارتی که در انسان وجود دارد ، او را به سمت تجمل گرایی منفی می برد.

1396/08/07
|
11:45
|

برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو با موضوع رقابت تجمل گرایی بین خانواده های ایرانی با حضور طاهره زرنگار ، عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی روانه آنتن شد.

در آغاز زرنگار تجمل گرایی را به عنوان یک پدیده نابهنجار اجتماعی و رواشناختی معرفی کرد و گفت : هرچند این خصیصه را نمی توان یک رذیلت اخلاقی دانست اما باید اذعان کرد که آثار آن در فرد و جامعه از یک رذیلت اخلاقی کمتر نیست.

وی افزود : از نظر فطری انسان به زیبایی گرایش دارد و از نقص و کمبود گریزان است و دلیل گرایش انسان به خدا نیز ریشه در همین کمال جویی دارد و تمایل به تجمل گرایی را هم می توان در زیبایی دوستی جستجو کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار کرد : اگر انسان می خواهد در دنیا خدایی شود ، به کمالات برسد و برای ابدیت ساخته شود لازم است از همه آنچه که خداوند تعالی در عالم طبیعت از طیبات ، کمالات و جمالات آفریده بهره ببرد.بهره مندی درست مصداق شکر و سپاس نعمت است.

زرنگار به تبعات تجمل گرایی منفی پرداخت و تشریح کرد : چنانچه انسان در این دام قرار بگیرد به کفران نعمت دچار شده است و نعمت های الهی را نابود می کند.بنابراین این روحیه منفی عامل اسراف و ریخت و پاش می شود.

وی چشم و هم چشمی را حاصل گرفتاری در کمبود های روحی و روانی است دانست و اظهار کرد : احساس حقارتی که در انسان وجود دارد ، او را به سمت چشم و هم چشمی می برد.

رئیس گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد : اگر هر فرد به شناختی برسد که جایگاه والای خود را ببیند و نیازهای واقعی و کاذب خود را تشخیص دهد و رسالت و وظیفه خود در جایگاه مادر ، پدر ، همسر و .. را بداند ، با دوست بودن و توجه داشتن به مشکلات موجود در خانواده و دوستان می توان از این دام رهایی یافت.

زرنگار یاد آور شد : روش ها و سنت های غلط ما را به سمت زیاده روی و اسراف سوق داده است.باید یک نسبت درست میان تولید و مصرف در جامعه وحود داشته باشد.

وی تاکید کرد : سیره اهل بیت باید الگو ی ما باشد و سبک زندگی اسلامی و مدیریت مصرف را در زندگی خود جاری کنیم تا با استفاده از آن در دام چشم و هم چشمی ها و تجمل گرایی ها گرفتار نشویم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی