گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

در گفت و گوی فرهنگی مطرح شد: کوتاهی مجلس و بنیاد شهید در پاسداشت دفاع مقدس

عضو فراکسیون ایثار مجلس عنوان کرد : نسبت به عملکرد مجلس در حوزه نظارت و بنیاد شهید در حوزه پاسداشت شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم ، جانبازان و ایثارگران انتقاد اساسی وارد است.

1396/08/10
|
10:16
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع داستان تصویری (کمیک استریپ) و دفاع مقدس با حضور امیر سرتیپ حسین خلیلی ، خلبان نیروی هوائی ارتش و ارتباط تلفنی با ابوالفضل ابوترابی ، عضو فراکسیون ایثار مجلس روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه خلیلی با بیان اینکه گذشته کشورمان صاحب یک فرهنگ و پیشینه بسیار قوی است، عنوان کرد :در ایران باستان مبادلات فرهنگی بالایی وجود داشته است که آثار آن در تیسفون ، تخت جمشید و نقش رستم با تصاویر زیبایی کشیده شده است.

وی افزود : ما توانسته ایم متجاوزان را در طول تاریخ در فرهنگ غنی خودمان ذوب کنیم.همچنین در دفاع مقدس با وجودی که دنیا در مقابل ما بوده است ، با رهبری امام خمینی و گذشته فرهنگی کشورمان توانستیم بر این هجوم نابرابر فائق آییم در حالی که مشابه این نابرابری نظامی در دنیا وجود داشته است و کشورهایی که در موقعیتی مانند ایران بوده اند شکست سختی خورده اند.

این خلبان نیروی هوایی ارتش با تاکید بر اینکه کار فرهنگی در کنار کار نظامی انجام می شود ، خاطرنشان کرد : متأسفانه اکنون شاهد کمرنگ شدن کار فرهنگ در کنار کار نظامی هستیم که این برای کشور یک تهدید به‌شمار می‌آید.

خلیلی در بخش دیگر صحبت های خود از شهید بابایی به عنوان یک نابغه در حوزه اندیشه و از شهید اردستانی به عنوان یک نظامی و خلبان ماهر در حوزه عملیات یاد کرد و گفت : نیروی هوایی با بهره‌گیری از اندیشه‌ها و توان رزمی و عملیاتی این دو شهید بزرگوار توانست توفیقات بسیار ارزشمندی را در دفاع مقدس رقم بزند.

در ادامه برنامه ابوالفضل ابوترابی در ارتباط تلفنی با رادیو گفت و گو عنوان کرد : هشت سال دفاع مقدس جنگی بود که همه دنیا یک طرف و جمهوری اسلامی ایران در طرف دیگر قرار داشت که از لحاظ عقلی بیان آن با تخیل و رویا برابر است اما در کمال ناباوری به برگ زرین تبدیل شد و باعث افتخار ایران شد.

وی افزود : متاسفانه به دلایل مختلف نتوانستیم واقعیات جنگ را آنگونه که باید به نسل های جوان انتقال دهیم.در حالی که در کشورهای غربی علیرغم کشتارهای متعدد که جایی برای افتخار ندارد ، تعداد زیادی فیلم ساخته شده است و داستان های جذاب در خصوص کشتارهای جنگ های جهانی روی پرده سینما قرار گرفته است.

عضو فراکسیون ایثار مجلس یادآور شد: هنوز نتوانسته ایم از مدافعین حرم که با رشادت های خود امنیت کل خاورمیانه را تامین کرده اند تجلیل کنیم و تصویر خوب و در شان آنها ارائه دهیم.

ابوترابی از عملکرد بنیاد شهید انتقاد کرد و این سازمان را ضعیف ، کم کار و بی توجه معرفی کرد و گفت : متاسفانه متولیان امر مانند بنیاد شهید که وظیفه پاسداشت شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم ، جانبازان و ایثارگران را بر عهده دارند در این باره کوتاهی می کنند.بنابراین نمی توان از سازمان ها و وزارتخانه های غیر و کمتر مرتبط توقع زیادی داشت.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در نظارت و فعالیت در این حوزه کوتاهی کرده است ، تاکید کرد : متاسفانه در جنگ از هر قشری حضور داشتند و خوب ظاهر شدیم و اما در نگهداری از اثرات و بقایای آن کوتاهی کردیم در حالی که طبق فرمایش رهبری حفظ یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی