گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس : آموزه های فرهنگی کتب درسی در کوکان نهادینه نمی شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد : وقتی والدین و معلمان بسیاری از آموزه های کتب درسی را جدی نمی گیرند چطور انتظار داریم این رفتارها در کودکان و نوجوانان نهادینه شود.

1396/08/14
|
12:36
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع رصد فرهنگی و ضرورت های آن با حضور دکتر حسین مهدی پور ، مدرس دانشگاه و دکترای فرهنگ و ارتباطات و ارتباط تلفنی با خانم پروانه سلحشوری ، نماینده مجلس روانه آنتن شد.

در آغاز مهدی پور رصد فرهنگی را یکی از پیش نیاز اصلی مهندسی فرهنگی دانست و عنوان کرد : رصد فرهنگی یک پایش جامع ، فعالانه ، نظامند و هدفمند است.

وی به دلایل کم توجهی به حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت : اهمیت موضوع مهندسی فرهنگی از ابتدای انقلاب اسلامی مشخص بود اما شرایط اقتصادی و جنگ که پس از انقلاب ایجاد شد منجر به حضور کمتر در این حوزه شد.

از سوی دیگر برخی از ضرورت های فرهنگی مانند بحث جهانی شدن و آسیب هایی که از این حوزه متوجه جامعه ما بود ما را به برداشتن گام های محکم تر در این حوزه ترغیب کرد.

این مدرس دانشگاه همگام نبودن نهادها و سازمان های مرتبط با فرهنگ را از دلایل مشکلات این بخش دانست و اظهار کرد : اساسا تقسیم وظایف به درستی صورت نگرفته است و این منجر به موازی کاری می شود.

مهدی پور افزود : با توجه به تشکیل ستاد راهبردی در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تقویت و تمرکز این ستاد در اولویت باشد تا بتوان هماهنگی میان سازمان ها را افزایش داد.

در ادامه پروانه سلحشوری در ارتباط تلفنی با رادیو گفت و گو عنوان کرد : فرهنگ مقوله بسیار پیچیده ای است و انتظارات متفاوتی که در این خصوص وجود دارد سبب شده شاهد یک نوع بی هنجاری در کشور باشیم.

وی ادامه داد : متاسفانه با وجود اینکه دین اسلام بیش از هر دینی به مقوله فرهنگ پرداخته است و علیرغم مسلمان بودن ما ، در مقوله فرهنگ دچار ضعف های عمیقی هستیم.

عضو کمیسیون فرهنگی به اصل جامعه پذیری دانش آموزان و نهادینه شدن رفتارها تاکید کرد و گفت : آموزه های مختلفی در کتب درسی ما گنجانده شده است اما بزرگترها نتوانسته اند این آموزه ها را در خود نهادینه کنند تا دانش آموزانی که از ما یاد می گیرند بتوانند این الگوها را در رفتار ما مشاهده کنند.

سلحشور با بیان اینکه مقوله فرهنگ زمان بر است ، عنوان کرد : با وجود تکنولوژی های نوین سرعت تغییرات و تفاوت ها در این حوزه بیشتر شده است.

اگر بتوانیم کودکانمان با مبانی اسلامی به صورت درست و نهادینه کنیم به نحوی که علاقمندی در آنها ایجاد شود ، می توانیم انتظارات را برآورده کنیم.

وی خاطر نشان کرد : نهادینه کردن این موضوع همت جمعی در جامعه و اهتمام مجلس و دولت را می طلبد و رسانه ها به عنوان پیشتاز در این حوزه می تواند بسیار موثرتر عمل کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی