صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه درخصوص تعصب افراد نسبت به برخی مسائل گفت: برخی ازمردم از روی نادانی و یا تعصب منجر به دامن زدن اختلافات میان شیعه و سنی می شوند که باید با آن مقابله کرد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی"رادیوگفت وگو با موضوع تقریب مذاهب اسلامی با حضور خانم میرآفتاب ،معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه روانه آنتن شد.

در آغاز میرآفتاب با بیان اینکه موضوع تقریب مذاهب تنها به دلیل استفاده های سوء ایجاد شده است ،اظهار کرد: در نظام کشورهای مختلف نباید تفرقه افکنی به خصوص با ریشه مذهب وجود داشته باشد چرا که صدمات و آسیب های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

وی افزود : امام رضا (علیه السلام)درزمان خود تلاش بسیار زیادی برای ایجاد وحدت میان شیعه وسنی نمودند. درقرآن کریم که مورد قبول تمام مذاهب است، آیاتی وجود دارد که صراحتا اعلام میکند تفرقه افکنی میان مسلمانان سبب نابودی ملت ها می شود.

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه با تاکید بر اینکه رهبران و نخبگان دینی ملل با هم متحد هستند ، خاطر نشان کرد : علاوه بر گروهی از افراد که از خارج از کشور تغذیه می شوند ، تعدادی از افراد جامعه از روی تعصب با این موضوع برخورد می کنند که ضررهای جدی به نظام و گروه های مذهبی می رسانند.

میرآفتاب یادآور شد : برخی از مردم در مناسبات به دلیل جهل و یا تعصب می خواهند به تفرقه ها و بحث ها دامن بزنند. نخبگان باید با گروه متعصب جامعه برخورد داشته باشند و روشنگری کنند و پیامد ها را برای آنها شرح دهند.

وی به شرح وظایف حوزه علمیه در قبال تفرقه مسلمین پرداخت و گفت : شهود و نتایج وظایف عملی بسیار بیشتر از تکالیف گفتاری است که حوزه ها به خوبی توانسته اند از عهده آن برآیند.زمانی فعالیت حوزه ها گفتمانی و نظری بود اما اکنون حوزه های علمیه در بخش های تخصصی نیز نقش پر رنگی داشته اند و توانسته به واحد عملی بپیوندد.

این کارشناس فرهنگی اضافه کرد :در این قسمت حوزه های علمیه باید ورود کنند و با آگاهی بخشیدن به اذهان عمومی و روشنگری از طریق آیات قرآن که کتاب مشترک میان مذاهب دین اسلام است ، مردم را در جریان مهم قرار دهند.

مرتبط با این خبر

  • برای فعالیت مستمر در زمینه وحدت آفرینی نیازمند ایجاد دبیرخانه دائمی هستیم +صوت

  • شیعه و سنی با مدیریت اختلافات اجتهادی، از ایجاد تفرقه توسط دشمن جلوگیری کنند

  • دشمن با ایجاد داعش قصد ممانعت از گسترش اسلام در دنیا را دارد

  • رفع فتنه داعش جز با همگرایی و وحدت مسلمانان ممکن نبود

  • نهادینه شدن وحدت در جهان اسلام، تکفیرگرایی را کمرنگ می کند + صوت

  • داعش از یک تهدید برای جامعه اسلامی به فرصت تبدیل شد

  • موجودیت اسلام در گرو وحدت است

  • تدوین نقشه راهبردی وحدت اسلامی می‌تواند مانع از تفرقه در جهان اسلام شود

  • دانشگاهیان و حوزویان باید جزء عناصر تاثیرگذار جامعه باشند

  • ایت الله مفتح خودش را وقف وحدت میان حوزه و دانشگاه کرد