گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه: افراد متعصب صدمات زیادی به پیکر اسلام می زنند

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه درخصوص تعصب افراد نسبت به برخی مسائل گفت: برخی ازمردم از روی نادانی و یا تعصب منجر به دامن زدن اختلافات میان شیعه و سنی می شوند که باید با آن مقابله کرد.

1396/09/14
|
09:47

برنامه "گفت و گوی فرهنگی"رادیوگفت وگو با موضوع تقریب مذاهب اسلامی با حضور خانم میرآفتاب ،معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه روانه آنتن شد.

در آغاز میرآفتاب با بیان اینکه موضوع تقریب مذاهب تنها به دلیل استفاده های سوء ایجاد شده است ،اظهار کرد: در نظام کشورهای مختلف نباید تفرقه افکنی به خصوص با ریشه مذهب وجود داشته باشد چرا که صدمات و آسیب های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

وی افزود : امام رضا (علیه السلام)درزمان خود تلاش بسیار زیادی برای ایجاد وحدت میان شیعه وسنی نمودند. درقرآن کریم که مورد قبول تمام مذاهب است، آیاتی وجود دارد که صراحتا اعلام میکند تفرقه افکنی میان مسلمانان سبب نابودی ملت ها می شود.

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه با تاکید بر اینکه رهبران و نخبگان دینی ملل با هم متحد هستند ، خاطر نشان کرد : علاوه بر گروهی از افراد که از خارج از کشور تغذیه می شوند ، تعدادی از افراد جامعه از روی تعصب با این موضوع برخورد می کنند که ضررهای جدی به نظام و گروه های مذهبی می رسانند.

میرآفتاب یادآور شد : برخی از مردم در مناسبات به دلیل جهل و یا تعصب می خواهند به تفرقه ها و بحث ها دامن بزنند. نخبگان باید با گروه متعصب جامعه برخورد داشته باشند و روشنگری کنند و پیامد ها را برای آنها شرح دهند.

وی به شرح وظایف حوزه علمیه در قبال تفرقه مسلمین پرداخت و گفت : شهود و نتایج وظایف عملی بسیار بیشتر از تکالیف گفتاری است که حوزه ها به خوبی توانسته اند از عهده آن برآیند.زمانی فعالیت حوزه ها گفتمانی و نظری بود اما اکنون حوزه های علمیه در بخش های تخصصی نیز نقش پر رنگی داشته اند و توانسته به واحد عملی بپیوندد.

این کارشناس فرهنگی اضافه کرد :در این قسمت حوزه های علمیه باید ورود کنند و با آگاهی بخشیدن به اذهان عمومی و روشنگری از طریق آیات قرآن که کتاب مشترک میان مذاهب دین اسلام است ، مردم را در جریان مهم قرار دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی