صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس عنوان کرد : نوشتن بخشی از خلاقیت و پرورش ذهن بشر است که اهمیتی در نظام آموزشی ما ندارد و منجر به هراس در نوشتن شده است.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت وگو با موضوع خاطره نویسی ایرانیان با حضور سعید محمدی زکی، مدیر مجموعه مطالعه و استاد دانشگاه شریف ، نویسنده و مترجم و سیده زیبا بهروز ، محقق و پژوهشگر دفاع مقدس و مدرس دانشگاه روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه محمدی زکی با بیان اینکه ایرانیان اهل نوشتن نیستند ، عنوان کرد : ایرانیان به راحتی از نوشتن می گذرند و علاقه ای به مکتوب کردن خاطرات و تجربیات خود ندارند و همین موضوع سبب می شود در مقیاس بزرگ بسیاری از اشتباهات را تکرار کنند.

وی به فقدان آموزش نوشتن در مدارس اشاره کرد و گفت : اهمیت نوشتن خاطرات برای دانش آموزان تشریح نمی شود و صرفا دروس و موضوعات تکراری در انشا به آنها آموزش داده می شود.در واقع هنوز نمی دانیم نوشتن چه تاثیراتی به همراه خواهد داشت.

مدیر مجموعه مطالعه دانشگاه شریف در خصوص نحوه روی آوردن به نوشتن چندین پیشنهاد مطرح کرد و گفت : باید اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنیم و مهم نباشد که دیگران درباره ما چه فکر می کنند.برای اینکه تبدیل به یک نویسنده معمولی شویم باید روزی 10 کلمه بنویسیم و سعی کنیم آنها را به جمله تبدیل کنیم و در گام های بعدی تعداد کلمات را به 100 برسانیم.

محمدی زکی ادامه داد : نوشتن را می توان از خاطره نویسی رویدادهای روزانه آغاز کرد و حتی می توان از مشکلات نوشت.

در ادامه برنامه بهروز با شرح کوتاهی از تاریخچه خاطره نویسی اظهار کرد : در گذشته رویکرد نوشتن در یک قشر خاص وجود داشته است و کتاب های ارزنده در زمینه خاطرات ، تاریخ و سفرنامه وجود داشته است که نشان دهنده این است که نگاشتن مختص گروه خاصی از جامعه بوده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا ما از نوشتن هراس داریم ، اظهار داشت : این موضوع بیشتر به نظام آموزش و پرورش در کشور مرتبط است.نوشتن بخشی از خلاقیت و پرورش ذهن بشر است که برای آن اهمیتی داده نشده است.

این محقق دفاع مقدس خاطر نشان کرد : نوشتن خاطره آن را از فراموشی و تحول محفوظ می دارد و ابزاری است که توانایی برقراری ارتباط میان دانش کنونی و آینده را فراهم می آورد و از آنجایی که عینیت خارجی دارد فواید زیادی دارد .خاطره ماده خام گونه های ادبی مانند ادبیات داستانی است.

مرتبط با این خبر

  • متاسفانه مردم در عزاداری ها ظاهربین شده اند

  • منطق فازی در شعر هم صادق است

  • ساز وکار مناسبی برای صدور محتوا به خارج از کشور فراهم نیست

  • جلال مشکل گشا بود

  • به واژه خط قرمز اعتقادی ندارم

  • با ورود جریان های سیاسی به فضای گفتگوی هنری، گفتمان مفیدی در جامعه محقق می شود

  • نویسنده نباید ادبیات فارسی را قربانی سلیقه مخاطب کند!

  • کاهش روحیه انتقاد پذیری پیشرفت طنز نویسی را کند کرد

  • کاهش تعداد نویسندگان ادبیات داستانی به دلیل عدم حمایت مسئولان

  • ناشران هنوز کتاب را به عنوان کالای فرهنگی در نظر نمی گیرند