گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی مطرح كرد: نقش ارزنده سنت حسنه وقف در مدیریت فرهنگی جامعه

دکتر چوبک گفت: نقش ارزنده و اثر گذاری مهمی که سنت حسنه وقف در مدیریت فرهنگی جامعه دارد نباید فراموش شود.

1397/01/25
|
11:28
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع میراث فرهنگی و مرمت موقوفات و با حضور دکتر حمیده چوبک عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی روانه آنتن شد.

دکتر چوبک در ابتدای مطلب عنوان کرد: نقش ارزنده و اثر گذاری مهمی که سنت حسنه وقف در مدیریت فرهنگی جامعه دارد نباید فراموش شود.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ وقف را احیا کنیم خاطرنشان ساخت: میراث وقف دارای ارزش های بزرگی است و حفظ ارزش ها از وظایف سازمان ها و نیز مردم است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: ما باید راهکاری پیدا کنیم تا ضمن پاسخگویی به نیازهای مردم، از آثار نیز به نحو احسن حافظت کنیم. تجربه های زیبایی در بناهای متبرکه با احترام به اصالت اثر بدون اینکه اثر مخدوش شود و یا از بین برود انجام شده است.

دکتر چوبک تصریح کرد: بزرگترین مجموعه در این راستا، آستان حضرت عبدالعظیم (ع) است. در قسمت فوقانی ورودی این صحن کتیبه قدیمی است که جزو اثرات ارزشمند میراث محسوب می شود اما مداخله هایی که می شود برخلاف موازین علمی میراث فرهنگی است.

وی ادامه داد: اقداماتی که تحت عنوان مرمت و بازسازی و بدون مجوز صورت می گیرد موجب از بین رفتن اثر خواهد شد. به عنوان مثال متاسفانه عده ای با این تفکر که در زیر بقعه هر امام زاده ای گنج قرار دارد حفاری های غیر مجاز انجام می دهند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی یادآور شد: بقاع متبرکه ما در معرض آسیب شدید هستند. علاوه بر این موضوع، یکی از معضلاتی که با آن مواجهیم رواج منارها و گلدسته های فلزی پیش ساخته و به صورت اپیدمی است که در امامزاده ها نصب می شوند.

دکتر چوبک بیان کرد: لازم است دو دستگاهی که متولی این موضوع هستند به همراه مردم برای حفظ آثار همدلی داشته باشند. ضمن اینکه مداخلات باید هدفمند و در راستای حفظ اصالت ان اثر باشد. یک بنا لایه های ارزشی بسیار زیادی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی مطرح کرد: سازمان میراث فرهنگی به تنهایی و بدون اراده مردم و همکاری موسسات مختلف قادر به حفظ و نگهداری آثار تاریخی نخواهد بود کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی