گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: ایران اولین کشور از نظر تنوع قومی در دنیا است

سپنجی گفت: بر اساس آماری که سازمان ملل متحد اعلام کرده ایران اولین کشوری است که از نظر تنوع قومی در دنیا شناخته می شود.

1397/02/28
|
08:34
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع تنوع فرهنگی در ایران و تساهل در ارتباطات و با حضور دکتر امیر عبدالرضا سپنجی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مدرس و پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رابطه با مفهوم تنوع فرهنگی در ایران اظهار داشت: بر اساس آماری که سازمان ملل متحد اعلام کرده ایران اولین کشوری است که از نظر تنوع قومی در دنیا شناخته می شود.

وی با بیان این مطلب افزود: اقوام مختلفی در ایران ساکن هستند که طبعاً این قومیت ها فرهنگ های مختلفی دارند. در کنار هم قرار گرفتن و به رسمیت شناختن همه این مسائل موجب تنوع فرهنگی در کشور می شود.

دکتر سپنجی با اشاره به تعریفی از فرهنگ خاطرنشان کرد: آنچه که در ضمیر ملت ها و اقوام کاشته شده و نشو و نما و توسعه پیدا کرده به عنوان فرهنگ شناخته می شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه مطلب گفت: اگر کلمه فرهنگ را به دو بخش تقسیم کنیم "فر" به معنای بزرگی و "هنگ" به معنای مسیر و راهی است که انسان و جامعه را به شکوه و بزرگی و تمدن می رساند.

پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات در رابطه با مفهوم تساهل یادآور شد: تساهل به معنای تحمل است. جوامع مدرن جوامعی هستند که تنوع دیدگاه ها و نظرات و قومیت ها را می پذیرند. جوامع بسیار زیادی وجود دارند که تنوع فرهنگی را به عنوان معیار سیاست گذاری فرهنگی در نظر می گیرند.

وی در ادامه با اشاره به مفهوم ارتباطات توسعه تصریح کرد: اساساً ادبیات توسعه بعد از جنگ جهانی دوم در دنیا شکل گرفته است. هر کشوری نگاه خاصی به توسعه دارد و نگاه کشور ما به آن، توسعه پایدار است.

سپنجی بیان داشت: ما با نگاه ملی خود سعی می کنیم ابزار توسعه را با رسانه ها و ارتباطات به کار بگیریم و به توسعه پایدار و توسعه درون زا برسیم و جامعه خود را متحول کنیم و از مواهب توسعه بهره ببریم.

وی ابراز داشت: ایران دارای تنوع های قومیتی و فرهنگی مختلف است و تاریخ نشان داده که همه این اقوام و فرهنگ ها علاقه ویژه ای به کنار هم زندگی کردن دارند و این در دنیا بی نظیر است.

پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات مطرح کرد: در حوزه برنامه ریزی و سیاست گزاری باید به این موضوع توجه کرد که همه ملت ایران به این تنوع فرهنگی علاقمند هستند و دوست دارند حیات خود را در زیر سایه پرچم ایران ادامه دهند. در عین حال باید این تفاوت ها را به رسمیت بشناسیم.

سپنجی افزود: یکی از چالش های جدی توسعه این است که ما دیگری را از لحاظ ملیت و هویت و فرهنگ و قومیت نپذیریم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تاکید کرد: رسانه ها و آموزش و پرورش باید نقش اطلاع رسانی و آگاه سازی و بسیج افکار عمومی را جدی بگیرند که به اقوام و فرهنگ های دیگر احترام بگذاریم.

وی در پایان گفت: آموزش هایی که در این رابطه در خانواده و مدارس نیاز است تقریبا کمرنگ شده و باید از جامعه شناسان و صاحب نظران در حوزه فرهنگ و قومیت استفاده کرد و این مسائل را در مدارس آموزش داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی