گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

دانشجوی مقیم ایران از كشور آذربایجان عنوان كرد: آداب و رسوم مذهبی کشور آذربایجان در ماه مبارک رمضان

المار حسن اُف گفت: برخی از رستوران ها و مغازه های آذربایجان در ماه مبارک رمضان به مردم فقیر غذا و افطار رایگان می دهند و برای شادی روح شهدای این کشور نیز افطاری داده می شود.

1397/03/14
|
14:09
|

ویژه برنامه " دعوت " رادیو گفت و گو به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به گفتگو با مسلمانان خارجی مقیم ایران می پردازد. این ویژه برنامه با حضور المار حسن اُف دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی از کشور آذربایجان از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دانشجوی مقیم ایران از کشور آذربایجان در این ویژه برنامه گفت: در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد رشته ایران شناسی در دانشگاه شهید بهشتی تحصیل می کنم.

وی در ادامه افزود: کشور آذربایجان دارای 10 میلیون نفر جمعیت است که 98 درصد آن مسلمان هستند. 90 درصد این جمعیت از مسلمانان شیعه و بقیه هم سنی، مسیحی و یهودی هستند.

المار حسن اُف همچنین بیان داشت: ارتباط بسیار خوبی میان کشور آذربایجان و ایران وجود دارد و ادبیات و آداب و رسوم کشور ما خیلی شبیه به ایران است چراکه در گذشته آذربایجان و ایران یک کشور بودند.

دانشجوی مقیم ایران از کشور آذربایجان با اشاره به آداب و رسوم کشور آذربایجان در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: بسیاری از آداب و رسوم کشور ما در ماه مبارک رمضان شبیه به ایران است. در هنگام افطار و سحر مردم به مساجد می روند و افطار می کنند و نماز می خوانند.

وی یادآور شد: برخی از رستوران ها و مغازه های آذربایجان در ماه مبارک رمضان به مردم فقیر غذا و افطار رایگان می دهند و برای شادی روح شهدای این کشور نیز افطاری داده می شود.

المار حسن اُف با اشاره به غذاهای سنتی کشور آذربایجان در ماه مبارک رمضان گفت: غذاهای سنتی مانند دلمه بادمجان و گوجه و کوفته و شیرینی باقلوا در ماه رمضان و عید نوروز کشور آذربایجان استفاده می شود.

دانشجوی مقیم ایران از کشور آذربایجان همچنین با اشاره به برگزاری مراسم شب قدر در آذربایجان ابراز کرد: در ماه مبارک رمضان جوانان در شب های 19 ، 21 و 23 این ماه به مساجد می روند و تا صبح قرآن و دعا و نماز می خوانند و روحانیون سخنرانی می کنند.

المار حسن اُف در رابطه با عید فطر در کشور آذربایجان اظهار داشت: دولت آذربایجان به مناسبت عید فطر دو روز تعطیلات اعلام می کند و مسلمانان در این روز نماز عید فطر را می خوانند و زکات فطره را پرداخت می کنند.

دانشجوی مقیم ایران از کشور آذربایجان در پایان این ویژه برنامه یادآور شد: مراسم دعا و مناجاتی که در ماه مبارک رمضان در ایران برگزار می شود برایم بسیار جذاب و جالب بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی