صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

سریزدی گفت: ادبیات کودک و نوجوان ما در زمینه هنری و تصویرگری از جایگاه بسیار خوبی در دنیا برخوردار است اما از نظر ادبی هنوز به جایگاه مطلوبی نرسیده ایم.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " ویژه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و با حضور برزو سریزدی نویسنده کودک و نوجوان از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

این نویسنده کودک و نوجوان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: ادبیات کودک و نوجوان ما در زمینه هنری و تصویرگری از جایگاه بسیار خوبی در دنیا برخوردار است اما از نظر ادبی به جایگاه مطلوبی نرسیده ایم و فاصله زیادی با آن داریم.

وی در ادامه افزود: نویسندگان عرصه کودک و نوجوان کشور ما آنطور که باید و شاید شناخته شده نیستند. بنابراین به نظر می رسد باید تعامل نویسندگان ما با نویسندگان سایر نقاط جهان بیشتر شود تا با مسائل روز ادبی دنیا آشنا شوند و به جایگاه تصویرگران در این حوزه برسند.

سریزدی همچنین در ادامه مطلب با بیان اینکه ما وارث ادبیات کهن و فرهنگ غنی در دنیا هستیم خاطرنشان ساخت: باید توقعات را از خودمان در این عرصه بالاتر ببریم و نه تنها در داخل کشور بلکه در کشورهای دیگر از این داستان ها و سایر مسائل بهره مند شویم و آن را گسترش دهیم.

نویسنده کودک و نوجوان مطرح کرد: ما همواره تاکید می کنیم که خود کودکان کتاب مورد نظرشان را انتخاب کنند اما برخی اوقات به دلیل توجه به ظاهر کتاب در انتخاب خود دچار اشتباه می شوند.

سریزدی همچنین تصریح کرد: اگر کودک را در انتخاب کتاب رها کنیم و انتخاب های اشتباهی صورت بگیرد سلیقه کودک تغییر خواهد کرد و این بسیار خطرناک است.

وی در ادامه برنامه فرهنگی رادیو گفت و گو یادآور شد: اگر کودک به سطحی از آگاهی لازم و کافی رسیده باشد می تواند کتاب مورد نظر خود را تشخیص دهد و به این موضوع پی ببرد که ظاهر و جلد کتاب اهمیت زیادی ندارد و اولویت با محتوا است.

این نویسنده کودک و نوجوان در خاتمه مطرح کرد: کودکانی که سن کمتری دارند تصور می کنند محتوای کتاب هم مانند ظاهر و جلد آن زیبا است؛ در نتیجه به تدریج سلیقه و ذائقه کودکان به سمت کتاب های نامناسب حرکت می کند و در بزرگسالی هم کتاب ها را با همین روند انتخاب خواهند کرد.

مرتبط با این خبر

  • واکاوی رابطه میان رسانه و سرانه مطالعه

  • شیوع ضدارزش ها در جامعه نامهربانی و عصبیت را به دنبال دارد

  • تکنیک های کاربردی و موثر برای کنترل عصبانیت

  • نقش کلیدی آموزش و پرورش در آموزش مهربانی به کودکان

  • دستورالعمل ویژه قرآن کریم برای نحوه برخورد با رفتار بد دیگران

  • تأثیرات مهربانی و مهرورزی از دیدگاه قرآن کریم

  • اشعار سپید در کتب درسی دانش آموزان گنجانده شود

  • نقش مسائل سیاسی و اجتماعی بر پیدایش شعر نیمایی

  • ایجاد تحول تاریخی در سبک شعری ایران با پیدایش شعر نیمایی

  • یادی از نیمایوشیج پدر شعر نو در رادیو گفت و گو