گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك كارشناس مذهبی گفت: عبرت گیری مهم ترین موضوع عاشورا است

حجت الاسلام سید احمد عقدایی اظهار داشت: بدون شک امام حسین (ع) قیام روز عاشورا را به دلیل ایجاد عزاداری و گریه انجام نداده است.

1397/07/01
|
15:01
|

برنامه گفت و گوی فرهنگی با موضوع بررسی راهکارهای تداوم و حفظ محرم، با حضور حجت الاسلام سید احمد عقدایی (کارشناس مذهبی) و حجت الاسلام سعید عباسی (کارشناس مذهبی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حجت الاسلام سید احمد عقدایی با اشاره به لزوم امتداد و حفظ فرهنگ محرم، گفت: بدون شک حفظ و تداوم محرم در زندگی مهم ترین موضوع عزاداری ها است.

وی با اشاره به این که تداوم محرم ارزش بسیار بالایی را دارد، اظهار داشت: قطعا امام حسین (ع) از قیام روز عاشورا هدف و حکمت بسیار والایی را در نظر داشته است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به این که حرکت سیدالشهدا دارای ثمره ای عظیم و ارزشمند است، عنوان کرد: امام حسین (ع) قیام روز عاشورا را به دلیل ایجاد عزاداری و گریه انجام نداده است.

وی با اشاره به نظر مقام معظم رهبری در خصوص قیام امام حسین (ع)، تصریح کرد: عبرت گیری از قیام عاشورا مهم ترین موضوعی است که باید در فرهنگ محرم مورد توجه قرار بگیرد.

در این برنامه حجت الاسلام سعید عباسی با اشاره به این که تداوم فرهنگ محرم بالاترین هدف قیام سیدالشهدا است، گفت: عبرت های عاشورا زمانی حاصل می شود که عزاداران مختلف خود را از مرحله تحریک احساسات ارتقا داده و یک مرحله بالاتر ببرند.

وی افزود: عدم اندیشیدن به هدف عزاداری و توجه به احساسات زود گذر می تواند تداوم فرهنگ عاشورا را خدشه دار کند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به این که مرثیه سرایان و مداحان باید مردم را با حقیقت عاشورا آشنا کنند، عنوان کرد: یک مداح یا ناطق باید بتواند به واسطه صحبت در مورد عاشورا قدرت تعقل مردم را افزایش دهد.

وی افزود: یک سخنران نباید حرف های خود را به اندازه مخاطب پایین آورد، در حالی که سخنران باید بتواند مخاطب را از حد خود ارتقا دهد.

حجت الاسلام سعید عباسی اضافه کرد: ارتقای سطح اندیشه در دهه محرم باعث می شود تا مخاطب عزاداری فرهنگ محرم را به صورت مستمر در ذهن و اعمال خود داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی