گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پژوهشگر حوزه زنان: تبیین گفتمان شهادت، نقش اصلی زنان در دوران دفاع مقدس بود

استیری گفت: تمام تلاش زنان ما در دوران دفاع مقدس بر این بود که حس نوع دوستی و شهادت را برای همسران و فرزندان خود تبیین و بازگو کنند.

1397/07/05
|
13:41
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس با موضوع نقش زنان در صیانت از ارزش های دفاع مقدس با حضور لیلا استیری دکترای علوم سیاسی و پژوهشگر حوزه زنان و طاهره قاسمی امین نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات دفاع مقدس از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

پژوهشگر حوزه زنان در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به نقش انقلاب در بروز استعدادها در دوران دفاع مقدس گفت: آنچه که باعث می شود زنان در کشورهای دنیا جایگاه ویژه ای پیدا کنند ایدئولوژی حاکم بر آن کشورها است.

وی افزود: ایدئولوژی در کشورهای مختلف نقش و جایگاه زنان را تعریف و تبیین می کند. در کشور ما هم بعد از انقلاب اسلامی جایگاه شخصیت زنان ارتقای یافت و باعث شد زنان ما نقش خود را در انقلاب و دفاع مقدس پیدا کنند.

استیری خاطرنشان کرد: شاهد این ادعا، در قانون اساسی و اسناد بالادستی و برنامه های توسعه است. در سیاست گزاری ها و برنامه ها به خوبی تلاش شده که زنان هم نقش تربیتی خود را به خوبی ایفا کنند و هم به عنوان تربیت یافتگان در صحنه های اجتماعی و فرهنگی بروز و ظهور داشته باشند.

دکترای علوم سیاسی همچنین بیان داشت: در مقدمه قانون اساسی به این موضوع پرداخته شده که استیفای حقوق زنان بعد از انقلاب صورت گرفته و از زنان به عنوان قشری یاد شده که در گذشته بیشترین ظلم به آنها شده و لازم است که انقلاب اسلامی به استیفای حقوق این قشر توجه ویژه ای کند.

پژوهشگر حوزه زنان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: نهادینه سازی روحیه انقلابی در زنان و مردان ما در دوران انقلاب به واسطه هدایتگری های شخصیت های بزرگی مانند امام خمینی (ره) بود. اما این روحیه انقلابی بعد از انقلاب خود را نشان داد.

استیری ادامه داد: یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران، تبدیل فرهنگ سیاسی محدود در جامعه زنان به فرهنگ مشارکتی است. یعنی بعد از انقلاب اسلامی شرایطی برای زنان ما فراهم شد که در صحنه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بروز و ظهور داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: در دوران دفاع مقدس روحیه فردی با روحیه جمعی ادغام شد و زنان ما در حوزه اجتماعی حضور یافته و روحیه شهادت طلبی را در فرزندان و همسران خود تقویت کردند.

پژوهشگر حوزه زنان مطرح کرد: ایثار و شهادت گفتمانی بود که بعد از دفاع مقدس به واسطه زنان ما تبیین شد. گفتمان ایثار و شهادت مفاهیمی مانند شجاعت، حماسه و مردانگی و نوع دوستی را در خود جای می داد و تمام تلاش زنان ما در دوران دفاع مقدس بر این بود که این حس نوع دوستی و شهادت را برای همسران و فرزندان خود تبیین و بازگو کنند.

در ادامه این برنامه قاسمی امین با اشاره به بیانات رهبری در مورد جایگاه زن در دفاع مقدس اظهار داشت: مقام معظم رهبری می فرمایند: "زن انقلابی همسری فداکار و مادری از جان گذشته است. او جانش را به جبهه علیه کفر فرستاد و درد سخت شهادت را به جان خرید. اینجانب به مقام عظمت زن، ایثار و فداکاری همسران جانبازان و اسرا و آزادگان و رزمندگان اسلام به لحاظ اسوه بودن در صبر و استقامت و حفظ حریم خانواده احساس تواضع می کنم."

وی در ادامه مطلب افزود: این زنان از خبرنگار کربلا الگو گرفتند و خودشان خبرنگار جنگ تحمیلی هشت ساله شدند و از یتیمی فرزندانشان و شهادت جوانان خود ابایی نداشتند.

پژوهشگر حوزه ادبیات دفاع مقدس در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: زنان و مردان ما به انقلاب اسلامی ایران کشش پیدا کردند و مغناطیس انقلاب و کربلا به طرف خود کشید و با مراسمات و عمل ها آشنا شدند و یاد گرفتند که مسلمان و شیعه انقلابی شیعه شوند.

قاسمی امین تصریح کرد: ما جوانان زیادی را در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی تقدیم اسلام کردیم، این انقلاب هنوز هم جوانان را پرورش می دهد و جوانان امروز کمتر از جوانان اول دفاع مقدس نیستند.
این نویسنده متذکر شد: در حال حاضر زنان ما در همه عرصه ها از جمله ورزش حضور فعال و موثر دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی