صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده مجلس گفت: در کارهای تحقیقاتی از مرکز پژوهش های مجلس استفاده می شود و اقداماتی در این زمینه انجام شده است. اما طرح و یا مصوبی در خصوص رسانه و فضای مجازی برای حوزه کودک نداریم.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع کودک، رسانه و ارتباطات و در ارتباط تلفنی با حمیده زرآبادی عضو کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

زرآبادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: آموزش استفاده از فضای مجازی در سنین مختلف از جمله کودکی و نوجوانی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، چراکه شخصیت افراد تا سن 7 سالگی شکل می گیرد. بنابراین هر نوع آموزش غلطی در این دوران می تواند مشکلاتی را در سنین نوجوانی آنها ایجاد کند.

وی با بیان اینکه یکی از آسیب های فضای مجازی برای کودکان دور شدن آنها از محیط های جمعی است افزود: ما در حوزه کودک و نوجوان با خلاهای قانونی روبرو بودیم که خوشبختانه لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان به تصویب کمیسیون رسید. یکی از مسائل مهم در این لایحه آموزش به کودکان در موارد مختلف است.

عضو کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مجلس تدوین برنامه ای برای نوع ارائه آموزش و رفتار در فضای مجازی حتی برای بزرگسالان هم وجود ندارد چه برسد به اینکه به طور تخصصی در رده سنی کودکان کار کرده باشیم.

این نماینده مجلس در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: البته صرفاً با قانون گذاری نمی توان یک فرهنگ را در جامعه جاری و ساری کرد بلکه در حوزه نظارتی و عملکرد دستگاه های اجرایی نیز می توان این کار را انجام داد.

زرآبادی یادآور شد: مجلس در جلساتی که با وزارت آموزش و پرورش در این رابطه برگزار می کند در مورد آموزش سواد رسانه ای و فضای مجازی گزارش می گیرد و سوال می کند.

عضو کمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی در پایان برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: در کارهای تحقیقاتی از مرکز پژوهش های مجلس استفاده می شود و اقداماتی در این زمینه انجام شده است. اما طرح و یا مصوبی در خصوص رسانه و فضای مجازی برای حوزه کودک نداریم هرچند که اقدامات تحقیقاتی و طرح های مختلف در حال انجام شدن است.

مرتبط با این خبر

  • نقش رسانه عکاسی و تاثیر آن بر توسعه گردشگری

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • روند افولی مطالعه عمیق در نسل جدید دانشگاهی

  • به کارگیری ظرفیت فضای مجازی برای افزایش سرانه مطالعه

  • گفتگوی فرهنگی از سرانه مطالعه و راهکارهای افزایش آن می‌گوید

  • طراحی سیستم و قوانین داخلی از ملزومات حمایت از نشر

  • کپی کتاب ها توسط ناشران یک معضل فرهنگی است

  • ناشران چگونه می توانند نقض حقوق خود را پیگیری کنند؟

  • تکثیرغیرقانونی کتاب در نمایشگاه های زیرپله ای

  • ضرورت طراحی سامانه رهگیری کتاب برای جلوگیری از قاچاق